Wymiana oleju i filtrów w samochodzie
Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów obecnych w naszych samochodach. Jego głównym zadaniem jest ochrona jednostki napędowej. Oznacza to, że zmniejsza on tarcie pomiędzy elementami silnika, a także zabezpiecza przed korozją, odprowadza ciepło oraz utrzymuje silnik w czystości.
Ponieważ pełni on te ważne funkcje jego wymian ma ogromne znaczenie dla żywotności każdego silnika. Podobnie z filtrami obecnymi w samochodach. Je także należy regularnie wymieniać, aby zapobiegać poważnym awariom.
Olej
Dobór oleju silnikowego zależy od marki samochodu oraz silnika, jaki w nim posiadasz. Obecnie na rynku dostępne są oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Różnią się one bazami olejowymi oraz zestawami dodatków uszlachetniających. Każdy z producentów auta stawia swoje wymogi co do oleju, jaki powinien być stosowany, dlatego, jeżeli nie jesteś pewien, skontaktuj się z serwisantem, który dobierze odpowiedni olej dla twojego samochodu. Wówczas unikniesz pomyłki, która może skutkować uszkodzeniami silnika.
Im starszy posiadasz samochód, tym częściej powinieneś wymieniać olej. W najnowszych modelach przewiduje się jego wymianę średnio, co 15-20 tysięcy kilometrów. W starszych autach powinniśmy dokonywać wymian, co około 10 tysięcy kilometrów, wówczas zapewnimy optymalne działanie silnika i zapobiegniemy usterkom. Na zżucie oleju wpływa również sposób eksploatacji auta, dlatego w szczególnych przypadkach mogą być konieczne częstsze wymiany.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Filtry
Pierwszy z filtrów, filtr oleju, pełni funkcję oczyszczania oleju oraz redukowania ilości zanieczyszczeń, które dostają się do silnika wraz z zasysanym powietrzem. Filtr oleju jest wymieniany regularnie równocześnie z olejem, a więc o nim nigdy nie zapominamy. Natomiast w przypadku filtra paliwa czy powietrza najczęściej przypominamy sobie w momencie, gdy zaczyna się coś dziać z samochodem.
Filtr paliwa oczyszcza paliwo, a zatem zatrzymuje wodę zawartą w oleju napędowym oraz osady zebrane na dnie zbiornika. Jego wymianę zaleca się, co około 40 tysięcy kilometrów.
Filtr powietrza zatrzymuje zanieczyszczenia takie jak: piasek, owady czy kurz. Jego zabrudzenie znacząco wpływa na obniżenie osiągów silnika. Powinno się go wymieniać zazwyczaj co 20 tysięcy kilometrów. Ostatni z filtrów to filtr kabinowy, zwany filtrem pyłkowym, który zlokalizowany jest w układzie nawiewu powietrza. Jego funkcją jest wyłapywanie zanieczyszczeń, w tym zaschniętych liści, owadów czy pyłków. Pozwala on utrzymać czyste powietrze we wnętrzu samochodu. Co najmniej dwa razy do roku filtr kabinowy powinien zostać wymieniony na nowy.
Gdzie wymieniać i za ile?
Cena, jaką musisz zapłacić za wymianę oleju i filtrów zależy przede wszystkim od serwisu, a także, od jakości zastosowanych podczas wymiany płynów i części. Można to zrobić zarówno w osiedlowych warsztatach, a także w autoryzowanych serwisach różnych marek. Koszt wymiany oleju i filtrów w autoryzowanych salonach wcale nie musi być wysoki. Chociażby w ASO Volkswagena organizowane są cyklicznie akcje i przeglądy, które pozwalają wymienić filtry i olej w promocyjnej cenie. Nawet jeśli zapłacisz mniej w zwykłym warsztacie samochodowym, to właśnie w serwisach danej marki masz pewność, że do twojego auta zostanie dobrany najlepszy olej oraz wysokiej jakości, oryginalne filtry. Ponadto zyskujesz gwarancję na całą usługę i w razie jakichkolwiek kłopotów możesz oczekiwać wymiany części bądź naprawy danej usterki.
Właściwy olej i jakość filtrów, a także regularne wymiany tych elementów wpływają na bezpieczeństwo jazdy, żywotność twojego samochodu oraz ilość spalanego przy codziennie jeździe paliwa.
Nadesłał:
infomoto
|