Kredyt samochodowy a rodzaje zabezpieczeń banku


Kredyt samochodowy a rodzaje zabezpieczeń banku
2017-07-20
Posiadanie własnego środka transportu to dla wielu ludzi sprawa bardzo istotna, dlatego też banki wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferują zabezpieczone kredyty samochodowe.

Ich oprocentowanie jest niższe niż w przypadku tradycyjnej pożyczki gotówkowej, ponieważ bank ponosi mniejsze ryzyko w związku z koniecznością uzyskania od kredytobiorcy gwarancji spłaty. Jakie rodzaje zabezpieczeń stosują banki?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Przewłaszczenie

To całkowite lub częściowe przeniesienie własności samochodu na rzecz banku. Instytucja finansowa zostaje wpisana do dowodu rejestracyjnego jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu do momentu spłacenia zobowiązania. Przewłaszczenie jest zabezpieczeniem szybkim i niegenerującym dużych opłat. Jedyny koszt związany z jego zastosowaniem wiąże się z wykreśleniem banku z dowodu rejestracyjnego. Przez czas kredytu klient może korzystać z samochodu jedynie w sposób określony w spisanej umowie. Zabroniona została m.in. sprzedaż pojazdu.



Przewłaszczenie warunkowe

W jego przypadku klient jest  stuprocentowym właścicielem samochodu. Jeżeli kredytobiorca nie spłaci dwóch kolejnych rat, własność pojazdu automatycznie przechodzi na bank. Przez cały okres kredytowania nie można sprzedać samochodu. Jeśli do tego dojdzie, w rozumieniu prawa sytuacja zostałaby potraktowana jako wyłudzenie kredytu.  



Zastaw rejestrowy

To prawdopodobnie najbardziej uciążliwy rodzaj zabezpieczenia kredytu samochodowego. Generuje więcej problemów i męczących procedur niż przewłaszczenie. Należy zgłosić zastaw do rejestru prowadzonego przez sądy rejestrowe. Zaletą tego rozwiązania jest swoboda w użytkowaniu pojazdu. Jednak gdy zechcemy go sprzedać, proces ten zrodzi kosztowne i kłopotliwe formalności. Na początek trzeba uzyskać zgodę banku, następnie usunąć wpis z rejestru. Dopiero wtedy możliwe stanie się przerejestrowanie auta w wydziale komunikacji.



Depozyt karty pojazdu

Wydaje się najwygodniejszą metodą zabezpieczania kredytu na samochód. Nie wiąże się z dodatkowymi opłatami przy przerejestrowaniu. Kartę Pojazdu deponuje się w banku. Zapobiega to ewentualnej sprzedaży pojazdu bez zgody instytucji finansowej. Zwrot dokumentu następuje dopiero po spłacie ostatniej raty. 



Ubezpieczenie i cesja z polisy Auto Casco

Cesja uwidoczniona na polisie powoduje konieczność uzyskania zgody banku przez ubezpieczyciela przy wypłacie odszkodowania. Ubezpieczanie samego kredytobiorcy bywa równie powszechną praktyką. Stosuje się polisę na życie, ochrona prawna czy GAP.



Poręcznie cywilne

Bank może wymagać poręczenia cywilnego osoby trzeciej. Dzieje się tak, gdy historia kredytowa klienta budzi wątpliwości bądź kredytobiorca to osoba młoda, poniżej 26 roku życia. Poręczyciel powinien wykazać zdolność kredytową. W przypadku gdy klient przestanie spłacać kolejne raty, zobowiązana osoba musi zrobić to za niego.

Zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest nasze auto (dowiedz się więcej o kredycie samochodowym). Do momentu, gdy w całości uregulujemy ciążące na nas zobowiązania, użytkowanie pojazdu ogranicza umowa podpisana z bankiem. Zanim zdecydujemy się na zasięgnięcie pożyczki, warto zastanowić się nad wyborem najkorzystniejszego dla nas rodzaju zabezpieczenia.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl