Wysokie odszkodowanie z ubezpieczenia OC w 7 krokach


Wysokie odszkodowanie z ubezpieczenia OC w 7 krokach
2017-11-21
W pierwszej połowie 2017 r. wypłacono prawie 4 mld zł odszkodowań z OC. Mimo to pierwsza wycena jest nadal bardzo często zaniżona. Jak otrzymać pełne odszkodowanie OC, za które rzeczywiście będzie można naprawić auto? Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl przedstawiają 7 ważnych kroków.

Tutaj znajdziesz wersję video poniższego poradnika o odszkodowaniach z OC: video Ubea.pl

Nawet drobna kolizja potrafi mocno zestresować. W takich sytuacjach warto jednak powstrzymać emocje i skupić się na tym, co trzeba zrobić, by otrzymać odpowiednią rekompensatę. Dzięki poniższemu poradnikowi nie zapomnisz o żadnym z kroków:

1. Spisz dane sprawcy

Jeżeli nie ma wątpliwości, kto jest sprawcą kolizji, nie trzeba wzywać policji na miejsce zdarzenia. Wystarczy wspólnie spisać oświadczenie o przebiegu wypadku. Porównaj koniecznie podany przez sprawcę numer polisy z numerem znajdującym się na dokumencie potwierdzającym jego ubezpieczenie.

2. Zadzwoń na policję

Sprawca nie chce przyznać się do winy? A może podejrzewasz, że jechał na podwójnym gazie? W takiej sytuacji nie wahaj się i od razu wzywaj policję. Sporządzona przez nich notatka będzie niepodważalnym dowodem, który możesz przedstawić ubezpieczycielowi.

3. Zgłoś szkodę 

Jeżeli Twój ubezpieczyciel, a także towarzystwo, w którym polisę ma sprawca, należą do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), szkodę możesz zgłosić u swojego ubezpieczyciela. W innym przypadku musisz skontaktować się z firmą, w której jest ubezpieczony kierowca winny kolizji.

4. Przemyśl uproszczoną ścieżkę likwidacji

W przypadku drobnych szkód ubezpieczyciel zaproponuje Ci zapewne skorzystanie z uproszczonej ścieżki likwidacji, w której wycena dokonuje się jedynie na podstawie Twojego oświadczenia i zdjęć samochodu. Na taki sposób likwidacji zgadzaj się jednak tylko wtedy, kiedy jesteś pewny, że szkoda jest powierzchowna.

5. Rzeczoznawca

Jeżeli nie skorzystasz z uproszczonej ścieżki likwidacji, skontaktuje się z Tobą rzeczoznawca. Pamiętaj, by przed jego wizytą nie naprawiać nic w samochodzie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jakaś naprawa jest niezbędna ze względów bezpieczeństwa. W takim przypadku sporządź wcześniej dokładną dokumentację fotograficzną.

6. Wybierz sposób likwidacji

Jeżeli zależy Ci na pełnej naprawie samochodu, wybierz serwisowy (bezgotówkowy) wariant likwidacji szkody. Ubezpieczyciel rozliczy się wtedy bezpośrednio z warsztatem, w którym będzie naprawiane auto.
W innym przypadku możesz rozważyć kosztorysowy (gotówkowy) sposób likwidacji. W tym wariancie pieniądze otrzymasz na swoje konto. Możesz je przeznaczyć na naprawę auta lub na zupełnie inny cel.

7. Sprawdź wycenę

Ostatni krok jest tak naprawdę najważniejszy. Bez dokładnego sprawdzenia zaproponowanej wyceny masz niestety małe szanse na otrzymanie pełnego odszkodowania. Ubezpieczyciele nadal stosują bowiem różne sztuczki, żeby obniżyć wypłacane świadczenie. Kiedy zatem otrzymasz wycenę, sprawdź na przykład:

- czy uwzględniono ceny oryginalnych części (a nie zamienników),
- czy zawarto podatek VAT,
- czy policzono koszty samochodu zastępczego,
- czy nie zaniżono wartości rynkowej pojazdu.

Jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek nieprawidłowości, składaj odwołanie do ubezpieczyciela. 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Ubea.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl