Rowery miejskie w grudniu? Oczywiście, tylko w Krakowie!


Rowery miejskie w grudniu? Oczywiście, tylko w Krakowie!
2017-12-12
Wavelo to nie niedźwiedź, żeby zasypiał na zimę. Kraków jest jedynym miastem w Polsce, gdzie sezon na rower miejski trwa cały rok. Jednośladów jest też na ulicach więcej, niż zostało to przewidziane w koncesji.

W większości polskich miast pojawienie się niższych temperatur i opadanie liści to znak, że rowery miejskie niedługo wrócą do magazynu. W czasie, w którym Łódź, Wrocław i Warszawa podsumowują już mijający rok, w Krakowie operator Wavelo – firma BikeU – szykuje się do funkcjonowania systemu w zimie. Jak wyglądają przygotowania do jazdy w otoczeniu śniegu i mrozów?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

To nie jest pierwsza zima Wavelo. Wystartowaliśmy z pilotażową partią rowerów miejskich w październiku zeszłego roku i od tego czasu prowadzimy cykliczny ich serwis. Każdy jednoślad po przejechaniu 500 km wysyła do systemu informację o tym, że należą mu się oględziny. My niezwłocznie zwozimy rower do magazynu i przeprowadzamy dokładny przegląd – mówi Albert Wójtowicz, dyrektor operacyjny projektu Wavelo. Standardowy serwis trwa godzinę i składają się na niego regulacja przerzutek, kontrola hamulców czy badanie ciśnienia w oponach. Ważną częścią przeglądu jest też sprawdzenie stanu baterii w komputerze pokładowym i ich ewentualna wymiana. Rozładowane akumulatory zwożone są do magazynu, gdzie w ciągu trzech do czterech godzin nabierają pełnej mocy i są ponownie gotowe do użytku. W ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie naładować nawet do 150 baterii – dodaje Albert Wójtowicz.

Nad rowerami miejskimi w Krakowie czuwa zespół fachowców, którzy o dwóch kółkach wiedzą wszystko. Swoje centrum dowodzenia, czyli magazyn i halę napraw mają na stadionie Wisły Kraków. Jednorazowo, mieści się tu do 1000 rowerów, czyli akurat tyle, ile trzeba zwieźć z ulic na zimę. Zgodnie z umową podpisaną z miastem, od 1 grudnia do 1 marca na krakowskich ulicach jeździć powinno przynajmniej 500 rowerów. Koncesja jest jednak dla nas elastyczna, co oznacza, że jeśli warunki pogodowe okażą się dogodne, pojazdów możemy zostawić więcej. Biorąc pod uwagę niesłabnące zainteresowanie użytkowników i poprzednie – dość łagodne – zimy, tak właśnie zrobiliśmy – mówi Marcin Jeż, dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju.

Wavelo to najnowocześniejszy system rowerów miejskich w Europie. Jednoślady posiadają innowacyjne rozwiązania, takie jak wał Kardana, lokalizowanie GPS, panel solarny i dynamo zasilające komputer umieszczony na bagażniku. Krakowskie rowery miejskie utrzymywane są w ruchu przez BikeU, operatora innych innowacyjnych bezobsługowych wypożyczalni miejskich w Polsce. BikeU to druga co do wielkości prowadzonych projektów spółka na polskim rynku, będąca dostawcą i operatorem rowerów publicznych. Jej dorobek to duże projekty w pięciu polskich miastach (Szczecin, Bydgoszcz, Bielsko-Biała, a teraz Kraków i Jastrzębie-Zdrój). Od dwóch lat polski operator jest częścią francuskiej Grupy Egis, która jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRinspiration

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl