Rodzaje spedycji i rola spedytora w transporcie towarów
Spedycja jest nieodłączną częścią procesu w transporcie towarów branży TSL (transport, spedycja i logistyka). Jej głównym zadaniem jest organizacja przewozu ładunków. Oprócz tego, spedytor ma wpisane w swoje obowiązki kwestie formalne – wystawianie dokumentów przewozowych.
Podstawową cechą, którą wyróżnia spedycja gdynia to znakomita organizacja i planowanie. Zdarza się, że ze względu na pewne niespodziewane wydarzenia na drodze, trzeba reagować szybko. W takich wypadkach powinno się liczyć z tym, że kierowca będzie potrzebować pomocy, aby w krótkim czasie zlikwidować awarię, bądź znaleźć alternatywny sposób dotarcia do miejsca docelowego. Spedytor powinien być gotowy na szybką reakcję i brać pod uwagę możliwość wystąpienia komplikacji. Umiejętność pracy pod presją czasu i dobra organizacja obowiązków są ważnymi cechami, które powinny posiadać osoby pracujące w tym zawodzie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Spedycję można podzielić według różnych kryteriów. Jednym z nich jest podział na spedycję gałęziową (jeden środek transportu) oraz intermodalną (kilka środków transportu). Inną kategorią jest podział ze względu na zasięg wykonywanych czynności. Wyróżniana jest tu spedycja krajowa i międzynarodowa. Występuje także rozróżnienie ze względu na wykorzystywany środek transportu: kolejowy, samochodowy, lotniczy oraz morski.
Zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze korzystają z usług spedycyjnych. Wchodzą one w skład tak zwanej branży TSL. Niejednokrotnie zdarza się, że firma transportowa oferuje kompleksowe usługi, dzięki czemu klienci nie muszą się martwić o zbędne formalności. Wówczas cały proces transportowy jest realizowany przez jedno przedsiębiorstwo. W tym momencie przewóz odbywa się sprawnie i bez większych komplikacji. Klienci zazwyczaj wybierają sprawdzone usługi kompetentnych dostawców, gwarantujących terminowy transport ładunków.
Nadesłał:
infomoto
|