Najczęstsza technologia produkcji części samochodowych z tworzyw w branży automotive


Najczęstsza technologia produkcji części samochodowych z tworzyw w branży automotive
2020-04-21
Do głównych zalet technologii formowania wtryskowego należy jej wysoka precyzja i optymalizacja kosztów przy wielkoseryjnych produkcjach. Znajduje ona szerokie zastosowanie przy produkcji części samochodowych z materiałów polimerowych, a jej powszechność wynika z wielu zróżnicowanych korzyści.


Formowanie wtryskowe przede wszystkim umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu produkcji komponentów samochodowych z tworzyw sztucznych przy stosunkowo niskich kosztach. Sprawdza się ono zwłaszcza w przypadku dużych lub średnich serii produkcyjnych, gdyż wymaga początkowej inwestycji w formy wtryskowe. Metoda ta pozwala ponadto na stosowanie różnego rodzaju materiałów polimerowych, takich jak: polistyren (PS), polipropylen (PP), ABS, PC, PC/PMMA, PPHC, PPT czy PPS GF. Ostatni z tych materiałów (tworzywo PPS wzmocnione włóknem szklanym) posiada dużą wytrzymałość mechaniczną i termiczną, dlatego idealnie nadaje się do produkcji części technicznych. Wykorzystanie profesjonalnych narzędzi cyfrowych pozwala ponadto na optymalizację czasu i kosztów realizacji nawet bardzo złożonych projektów. Dzięki komputerowej symulacji procesu wtrysku tworzyw sztucznych można już na wstępnym etapie wykonać analizę techniczno-finansową i dokonać niezbędnych zmian. Ulepszenia dokonane we wczesnej fazie projektowania wypraski oraz prototypowania pozwalają wyeliminować potencjalne ryzyka technologiczne i uniknąć kosztów, jakie mogą wiązać się na przykład z późniejszą modyfikacją form wtryskowych. Oznacza to pełne bezpieczeństwo całego procesu.

Zrównoważona metoda produkcji
Do zalet formowania wtryskowego, które producenci cenią sobie najbardziej, należą możliwość łatwego dostosowania materiału do dowolnej formy czy rozmiaru i wysoka precyzja wykonania detalu. Proces ten pozwala uzyskać elementy o czystych i gładkich powierzchniach, które wymagają niewielkiej obróbki. Daje to możliwość optymalizacji produkcji, ze względu na efektywne wykorzystanie materiału. Nawet w przypadku wytwarzania części z metalowymi insertami technologia ta eliminuje możliwość formowania się nadlewek. Kolejnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze tej technologii jest jej minimalny wpływ na środowisko naturalne. W procesie formowania wtryskowego nie dochodzi do emisji gazów, ani powstawania odpadów ciekłych. Zastosowanie polimerów umożliwia ponadto odzyskanie i przetworzenie wykonanych z nich części. Z wszystkich tych powodów wiodący producenci z branży automotive zaufali ekspertom, którzy wykorzystują tę metodę do produkcji wysokiej jakości części samochodowych.

Szeroka gama możliwości produkcyjnych
W zakładach Knauf Industries Automotive powstaje szeroka gama komponentów samochodowych wytwarzanych w technologii formowania wtryskowego tworzyw. Wszystkie z nich posiadają certyfikat IATF 16949:2016 gwarantujący najwyższą jakość produkcji dla sektora samochodowego. Metoda ta jest stosowana w procesach produkcji części znajdujących zastosowanie zarówno w nadwoziach, jak i we wnętrzach samochodów. Wśród produkowanych przy jej pomocy części wewnętrznych można wymienić m.in. elementy kokpitu samochodowego i desek rozdzielczych, jak również wyloty powietrza, panele drzwiowe czy słupki nadwozia. Natomiast do gamy elementów zewnętrznych należą klamki, zderzaki, listwy nadkoli, kratki, a także chlapacze i błotniki. Oprócz produkcji najwyższej jakości części firma Knauf Industries oferuje także usługi dodatkowe obejmujące m.in. montaż elementów dźwiękochłonnych, klipsów i zatrzasków bezpośrednio na linii produkcyjnej, a także zgrzewanie ultradźwiękowe. Uzupełnieniem portfolio są dopasowane na miarę zwrotne opakowania transportowe z wytrzymałego ekspandowanego polipropylenu (EPP).

O Knauf Industries
Firma Knauf Industries to jeden z największych przetwórców tworzyw sztucznych na świecie. Produkuje wysokiej jakości kształtki, opakowania i izolacje z materiałów spienionych EPS i EPP, a także elementy plastikowe wykonane metodą wtrysku tworzyw termoplastycznych. Już od ponad 20 lat dostarcza rozwiązania motoryzacyjne dla największych na świecie producentów oryginalnego wyposażenia (OEM) i bezpośrednich dostawców (Tier 1).
41 nowoczesnych zakładów produkcyjnych na całym świecie elastycznie dostosowuje swoje zdolności do potrzeb i wymagań klientów z branży motoryzacyjnej. Gwarancją innowacyjności jest wyspecjalizowane Centrum R&D. Obydwa polskie zakłady Knauf Industries posiadają certyfikaty IATF 16949:2016 będące gwarancją najwyższej jakości produkcji i stałego doskonalenia. W Polsce części dla branży automotive powstają w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Mszczonowie (pod Warszawą) oraz w Nowej Wsi Wrocławskiej. Więcej informacji na stronie: www.knaufautomotive.com/pl
 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl