Na co zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne?


Na co zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne?
2016-10-03
„Funkiel nówka, metalik, nieklepany, drugi właściciel, stary Niemiec tylko do kościoła jeździł i płakał jak sprzedawał” – w tym jednym zdaniu można z przymrużeniem oka streścić wątki najczęściej pojawiające się w internetowych (i nie tylko) ogłoszeniach motoryzacyjnych.

Ci, którzy interesując się samochodami, albo szukają swojego wymarzonego pojazdu od dłuższego czasu, w większości są już uodpornieni na tanie chwyty marketingowe. Jeśli jednak nadal boisz się, że popełnisz jakiś podstawowy błąd przy zakupie auta, zajrzyj do naszego krótkiego poradnika, w którym podpowiadamy, na co zwrócić baczniejszą uwagę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Na to uważaj!

  1. Cena – niby rzecz oczywista, ale nie do końca, bo nie zawsze taniej znaczy lepie. Do przeglądania ogłoszeń motoryzacyjnych warto zaangażować osobę, która dobrze zna się na samochodach, a już najlepiej na marce, którą jesteś zainteresowany. Będzie ona mogła fachowo ocenić optymalną wartość danego pojazdu i ewentualnie zdiagnozować, czemu dana cena jest od niej odchylona (zwłaszcza przy osobistych oględzinach).
  2. Przebieg i pochodzenie – nie zawsze „stary Niemiec jeździł do kościoła”, a nawet jeśli, to zwykle nie tylko on. Samochód najczęściej miewa więcej niż jednego właściciela (zwłaszcza, jeśli jest starszy niż 6 lat), a jego przebieg może być sfałszowany. Jak się przed tym bronić? Najlepiej kupować auta od wyspecjalizowanych firm, które sprzedają samochody używane i dają gwarancję na prawdziwość pewnych parametrów. Warto w tym zakresie zapoznać się między innymi z takimi stronami jak http://www.dasweltauto.pl/.
  3. Stan techniczny – kolejna oczywista sprawa. Zwykle firmy zajmujące się sprowadzaniem używanych pojazdów zza granicy posiadają sztab fachowców i warsztaty, które zapewniają odpowiedni stan samochodu. Jeśli jednak kupujesz na własna rękę, przeglądającogłoszenia motoryzacyjne, musisz liczyć się z samodzielną oceną stanu technicznego, co często jest bardzo trudne do oszacowania – istnieją bowiem usterki dużo łatwiejsze do ukrycia niż rdza na karoserii czy widoczne ślady stłuczki. Rzecz jasna ocena wizualna w ogłoszeniu jest tylko wstępnym, bardzo niedoskonałym etapem – ostatecznie i tak należy obejrzeć samochód „na żywo”.
  4. Jazda próbna – uczciwi sprzedawcy zwykle nie maja nic przeciwko jeździe próbnej, podczas której sami możemy sprawdzić nie tylko jak auto zachowuje się na drodze i czy wszystkie jego podzespoły działają prawidłowo, ale także czy czujemy się komfortowo prowadząc ten konkretny model. Jeśli sprzedający kategorycznie odmawia jazdy próbnej pod jakimś pretekstem, to bardzo możliwe, że ma coś do ukrycia.
  5. Atrakcyjne formy finansowania – to już opcja, którą można uwzględniać kupując samochód od przedsiębiorstw specjalizujących się w sprzedaży aut. Coraz częściej na rynku pojawiają się bardzo dogodne opcje zakupu, na przykład ratalne czy leasingowe – warto z nich skorzystać.
  6. Samochód w rozliczeniu – rzadko, ale zdarza się, że właściciel samochodu zgodzi się na zamianę aut z dopłatą określonej sumy. Jeśli nie uwzględniasz swojego starego samochodu w planach na przyszłość – nie miej sentymentów i zwróć uwagę na ogłoszenia, które dają taka możliwość. Tylko na tym zyskasz. Nie mniej jednak warto dodać, że dużo częściej dorzucenie własnego pojazdu w rozliczeniu praktykowane jest przy transakcji z firmami.
  7. Personalizacja pojazdu – tego typu benefity dotyczą tylko najbardziej rzetelnych sprzedających, którzy nie tylko naprawiają wszystkie usterki przed sprzedażą samochodu, ale też dają możliwość spersonalizowania pewnych rozwiązań w nim zastosowanych, zanim auto trafi do nowego nabywcy. Coraz częściej taką opcję mają również rzetelne, nastawione na klienta firmy handlujące pojazdami. Jeżeli jesteś „wybredny” i zależy Ci na tym, by Twoje nowe auto spełniało wszystkie Twoje wymagania (włącznie z estetycznymi), to szukaj ogłoszeń motoryzacyjnych lub firm pośredniczących, które oferują personalizację pojazdu.



Miej się zawsze na baczności!

Kupno nowego samochodu jest bardzo poważną decyzją, gdyż jest to najczęściej wydatek mocno obciążający domowy budżet. Poza tym użytkowanie auta planujemy rozciągnąć na co najmniej kilka lat, przy możliwie jak najmniejszej kwocie doinwestowania w tym czasie. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzając dostępne w sieci ogłoszenia motoryzacyjne lub odwiedzając komisy samochodowe, zwracać uwagę na każdy szczegół, mogący wpływać na ogólną ocenę pojazdu. Warto pamiętać, że to, co właściciel pisze lub mówi, tak naprawdę rzadko pokrywa się w 100% z prawdą. Dlatego lepiej zastosować się do powyższych rad i wdrożyć kilka działań weryfikujących – najlepiej z osobą kompetentną w temacie motoryzacji. Zwłaszcza, gdy decydujemy się na kupno od osoby prywatnej, która w przeciwieństwie do firm, nie daje nam żadnych gwarancji.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl