Leasingować czy kredytować samochód?


2017-11-20
Masz własną działalność gospodarczą i przydałby ci się samochód firmowy?
Przeczytaj również:
Niestety w wielu przypadkach firmom nie opłaca się zakup auta za gotówkę. Dlatego też przedsiębiorcy mogą wybrać między dwoma rozwiązaniami - leasingiem i kredytem samochodowym. Na które z nich lepiej postawić? Jakie są ich zalety i wady?

Okazuje się, że mimo iż kredyt samochodowy i leasing (http://auto-online.pl/porownanie-leasingow/ekdv/leasing-vs-kredyt.html) to opcje po pewnymi względami zbliżone, to nie brak i różnić pomiędzy nimi. Wprawdzie w każdym z tych dwóch przypadków firma musi płacić co miesiąc raty, ale postawa ich funkcjonowania jest zupełnie inna. Dlatego też prze podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać wady i zalety leasingu i kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy - tak czy nie?

Przedsiębiorca, który decyduje się na kredyt samochodowy może rozłożyć koszty zakupu pojazdu firmowego na ca płacone co miesiąc raty Okres kredytowania wynosić może nawet kilka lat. Dlatego też firma nie jest wówczas obciążona zbyt wysokimi kosztami - zadłużenie jest rozkładane na dłuższy okres czasu.

Jednocześnie warto jednak pamiętać, że kredyt samochodowy wymaga załatwienia sporej ilości formalności. Przede wszystkim na samym początku bank musi zweryfikować wiarygodność danej firmy i ocenić jej wypłacalność. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że po zaciągnięciu kredytu samochodowego częściowo auto należy do banku. Ma to związek z tzw. cesją. Jeszcze inną wadą kredytu jest kwestia podatkowa, co dla przedsiębiorcy ma ogromne znaczenie. Okazuje się bowiem, że w koszta prowadzenia działalności gospodarczej można wliczyć jedynie część odsetkową raty za pojazd.

A może leasing?

Zawsze jednak zamiast kredytu samochodowego można zdecydować się na kredyt dla firm. To również jest ciekawe rozwiązanie, które ma całkiem sporo zalet, przede wszystkim z podatkowego punktu widzenia. Przedsiębiorca, który zdecydował się na leasing jest zobowiązany o płacenia co miesiąc odpowiedniej raty za używanie danego pojazdu. Tak naprawdę więc nie jest jego rzeczywistym właścicielem. Pojazd może przejść na jego własność  dopiero wówczas, gdy podejmie on decyzję o wykupie samochodu po zakończeniu umowy leasingowej. Co ciekawe, wykup auta nie jest nigdy obowiązkowy.

Niewątpliwym atutem leasingu samochodowego jest fakt, że w tym przypadku formalności są ograniczone o minimum. Poza tym wysokość płaconych co miesiąc rat w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową danej firmy. Warto przy tym pamiętać, że przedsiębiorca może zawsze wliczać pełne raty leasingu w tzw koszty uzyskania przychodu.
Nadesłał:

waw82

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl