Jak zoptymalizować koszty i czas trwania w transporcie międzykontynentalnym?


Jak zoptymalizować koszty i czas trwania w transporcie międzykontynentalnym?
2017-04-20
Postępująca globalizacja stawia coraz to nowe wyzwania we współczesnej logistyce oraz szeroko rozumianym transporcie.

Specjaliści z tych dziedzin wciąż opracowują innowacyjne sposoby na przemieszczanie towarów, co jest szczególnie trudne w przypadku przewozów międzykontynentalnych, które obecnie nie są już rzadkością. Regionem, który jest wyjątkowo częstym nadawcą przesyłki towarów są Chiny – potentat w produkcji odzieży czy elektroniki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Czynniki utrudniające organizację oraz realizację transportu międzykontynentalnego

Transport realizowany na dużych odległościach to ogromne wyzwanie związane zarówno z odległością, jak i specyfiką organizacji przewozu. Do licznych czynników utrudniających realizację spedycji międzykontynentalnej zaliczyć należy:

  • dystanse przekraczające nawet kilkanaście tysięcy kilometrów;
  • konieczność pokonania regionów zróżnicowanych pod kątem zwyczajów, przepisów prawa transportowego – wymusza to często posiadanie różnorakich dokumentów, zezwoleń oraz uiszczanie odpowiednich opłat za pokonanie granicy czy samo korzystanie z dróg;
  • zróżnicowanie geograficzne, a przede wszystkim ukształtowanie terenu oraz warunki atmosferyczne, często całkowicie uniemożliwiające realizację transportu;
  • czas transportu wydłużający się nawet do kilkudziesięciu dni roboczych;
  • wiele czynników stanowiących potencjalne niebezpieczeństwo dla towaru – wysokie ryzyko jego uszkodzenia.



Niski koszt i wysoka jakość w transportach międzykontynentalnych

Pokonanie wszystkich tych podstawowych trudności oraz rozwiązanie pojawiających się problemów to jednak nie wszystko, co należy wykonać podczas organizacji takiego transportu. Nadal pozostaje spore pole do optymalizacji przewozu międzykontynentalnego pod kątem czasu oraz kosztów, a więc dwóch najważniejszych, z punktu widzenia prowadzenia biznesu, parametrów transportowych.

Podczas wytyczania trasy przewozu oraz ustalania optymalnych gałęzi transportu należy kierować się podstawowymi zasadami w obrębie branży transportowej. Powszechna zasada „7W” mówi o tym, aby spełniać następujące warunki:

  • WŁAŚCIWY PRODUKT - z ang. right product,
  • WŁAŚCIWA ILOŚĆ - z ang. right quantity,
  • WŁAŚCIWY STAN - z ang. right condition,
  • WŁAŚCIWE MIEJSCE - z ang. right place,
  • WŁAŚCIWY CZAS - z ang. right time,
  • WŁAŚCIWY KONSUMENT (KLIENT) - z ang. right customer,
  • WŁAŚCIWY KOSZT (CENA) - z ang. right price.

 

Innowacyjne rozwiązania w transporcie międzynarodowym

Na przestrzeni lat udało się znaleźć rozwiązania w zakresie transportu redukujące koszty, a jednocześnie zapewniające spełnienie zasad „7W”

1. Transport multimodalny

Przemieszczanie towarów pomiędzy regionami świata oddalonymi od siebie o kilkanaście tysięcy kilometrów wymusza stosowanie więcej niż jednej gałęzi transportu w obrębie jednego przewozu. Pozwala to na indywidualnie dopasowanie optymalnego z punktu widzenia kosztów i jakości środka transportu na poszczególnych odcinkach trasy. W ramach spedycji międzynarodowej transport multimodalny realizowany np. na trasie Chiny – Polska może wykorzystywać różne rodzaje spedycji:

  • morskiej,
  • kolejowej,
  • samochodowej.

Jeśli w danym obszarze istnieje sprawna i rozwinięta infrastruktura pozwalająca np. na spedycję kolejową, a jednocześnie możemy oszacować, że transport samochodowy będzie droższy czy znacznie dłuższy w czasie, to oczywiście korzystniej jest skorzystać z pociągu. Wadą transportu multimodalnego jest konieczność realizacji operacji przeładunkowych pomiędzy kolejnymi środkami transportu. Jest to dość czasochłonne i pochłaniające dodatkowe koszty, jednak nadal zastosowanie kilku środków może mieć uzasadnienie ekonomiczne.

2. Transport kontenerowy

transporcie multimodalnym w całym procesie przewozu towaru powszechnie wykorzystywana jest jedna jednostka ładunkowa. Najczęściej jest to kontener, który doskonale sprawdza się w przewozie drogą morską, kolejową oraz samochodową. Operacje przeładunkowe są szybsze i sprawniejsze, a co za tym idzie tańsze.

3. Door to door

Korzystanie z kompleksowych usług organizatorów transportu międzykontynentalnego zajmujących się przewozem od punktu nadania do samego adresata staje się coraz powszechniejsze, ponieważ pozwala to zoptymalizować koszty i skrócić czas trwania przewozu. Wyspecjalizowany spedytor posiada odpowiednią kadrę, doświadczenie oraz know-how.

Źródło: Symlog - Firma Spedycyjna


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl