Jak zdobyć samochód zastępczy po kolizji?


Jak zdobyć samochód zastępczy po kolizji?
2016-04-29
Nie wszyscy wiedzą, że w przypadku kolizji, przysługuje im korzystanie z samochodu zastępczego do czasu usunięcia szkód lub zakupu nowego pojazdu. I nie trzeba w tym przypadku używać auta w celach służbowych.

Ubezpieczyciele (nie wszyscy, oczywiście) lubią korzystać z niewiedzy swoich klientów lub poszkodowanych w kolizjach. Takim przykładem może być kwestia samochodu zastępczego. Nie jest to wcale sprawa błaha, bo dla wielu osób auto to jedyny środek komunikacji, jakim mogą dojechać do pracy. Białostocka wypożyczalnia samochodów, która oferuje auta zastępcze z OC sprawcy w podlaskim, tłumaczy jak należy to zrobić.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Dla kogo auto zastępcze?

Jeszcze do niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe stały na stanowisku, że w przypadku kolizji, auto zastępcze na koszt OC sprawcy należy się jedynie osobom prowadzącym działalność gospodarczą i wykorzystującym ten uszkodzony pojazd w firmie. Czasami, chociaż rzadko, stosowano odstępstwa. Jeśli udowodniło się, że samochód był potrzebny do przewożenia chorych lub wykazało się, że jest problem z dostępem do komunikacji miejskiej lub komunikacji PKS, wtedy czasami ubezpieczyciel godził się na użyczenie auta zastępczego. Taka interpretacja przepisów okazała się jednak błędna. Sąd Najwyższy zakwestionował ją w uchwale z 17 listopada 2011 roku. Okazało się, że samochód zastępczy na koszt polisy OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu w kolizji bez względu na to, do czego używa on swojego pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy poszkodowany posiada również inny samochód.



Jak długo można jeździć na koszt ubezpieczyciela?

To druga sporna kwestia. Jasne jest to, że samochód zastępczy przysługuje od chwili zaistnienia szkody do czasu odbioru auta po naprawie. Gorzej jest w przypadku szkody całkowitej, gdy uszkodzony pojazd nie nadaje się do dalszego użytku. Towarzystwa ubezpieczeniowe często twierdziły, że poszkodowany może jeździć autem zastępczym na koszt sprawcy OC do czasu wypłacenia odszkodowania. Tutaj ponownie Sad Najwyższy miał inne zdanie. Warto pamiętać, że według obowiązującej wykładni prawa, poszkodowany może użytkować samochód zastępczy do czasu zakupu kolejnego auta. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno tego przedłużać w nieskończoność, ponieważ wtedy ubezpieczyciel może wykazać przed sądem opieszałość poszkodowanego i nie zapłaci za wszystkie dni wynajmu auta zastępczego.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie każde auto zastępcze nadaje się do wynajęcia na koszt OC sprawcy. Nie może to być pojazd wyższej klasy niż auto, które zostało uszkodzone oraz dzienni koszt nie może przekraczać średnich stawek na danym rynku. Niektóre wypożyczalnie specjalizują się w wynajmie samochodów na koszt ubezpieczycieli i załatwiają nawet wszystkie formalności z tym związane.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl