Jak zdobyć flotę do firmy transportowej?


Jak zdobyć flotę do firmy transportowej?
2016-09-10
Barierą wejścia na rynek usług transportowych jest niewątpliwie konieczność zdobycia odpowiedniej floty samochodowej oraz licencji. Jak tego dokonać bez wysokiego kapitału własnego, który umożliwiałby zakup od razu na własność co najmniej kilku pojazdów o określonych parametrach?

Samochody w kredycie

Jednym ze sposobów sfinansowania zakupu pojazdu jest kredyt bankowy. Problem w tym, że niewiele banków będzie skłonnych udzielić takiego zobowiązania firmie, która nie posiada odpowiedniego stażu i doświadczenia rynkowego. Dla banku będzie to zbyt wysokie ryzyko możliwej niewypłacalności przedsiębiorcy. Oczywiście samo auto jest zabezpieczeniem spłaty zobowiązania kredytowego, choć banki wymagają ponadto ustanowienia i innych jego form, np. cesji praw z polisy autocasco pojazdu.

Kolejnym sposobem na zgromadzenie dodatkowej gotówki w celu zakupu samochodów ciężarowych jest wpisanie takiego kosztu do biznesplanu podczas zaciągania kredytu na założenie firmy. Wieloletnie zadłużenie jest jednak poważnym zobowiązaniem, które pod względem finansowym może pogrążyć kredytobiorcę, gdyby okazało się, że jego biznes nie był trafiony.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

A może leasing?

Alternatywą dla kredytu bankowego na samochód ciężarowy będzie skorzystanie z oferty firmy leasingowej. Do wyboru przedsiębiorca ma leasing finansowy lub operacyjny. Warunki przystąpienia do leasingu nie są tak wygórowane jak w przypadku kredytu bankowego. Wystarczy, aby przedsiębiorca zarejestrował firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym, w zależności od wybranej formy prawnej działalności. Leasingodawcy wymagają dodatkowo, aby przedsiębiorca dysponował określonym obrotem pieniężnym z tytułu prowadzonej działalności, ale jego wysokość zależna jest od wartości przedmiotu leasingu.

Ponad 80 proc. wszystkich umów leasingowych zawieranych przez przedsiębiorców to umowy leasingu operacyjnego, który charakteryzuje się niższymi kosztami początkowymi niż w przypadku leasingu finansowego. Podatek VAT jest tutaj doliczany do każdej raty leasingowej, natomiast przy leasingu finansowym należy go zapłacić w całości podczas zawierania umowy. Samochód przy leasingu operacyjnym nie jest wprowadzany do majątku przedsiębiorcy, dlatego amortyzacją zajmuje się leasingodawca. Przedsiębiorca występując w roli leasingobiorcy musi zgodzić się na okres leasingu dłuższy niż 40 proc. czasu amortyzacji przedmiotu, a kolei przy leasingu finansowym jest to powyżej 12 miesięcy. Atutem leasingu operacyjnego jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez korzystających, rat netto wraz z opłatą wstępną.

Korzyścią wynikającą z leasingu finansowego jest fakt, że samochód zostanie zaliczony do składników majątku leasingobiorcy i będzie można dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych, co wpływa na obniżenie kosztów podatkowych w kolejnych miesiącach trwania umowy leasingu. Do kosztów wlicza się także część odsetkową rat leasingowych.



A może wypożyczenie auta?

W celu zminimalizowania kosztów wejścia na rynek firm transportowych można zdecydować się na wynajem samochodu dostawczego. Koszty wynajmu może wynieść zaledwie 125 zł za dobę przy wynajmie krótkoterminowym – dane z cennika firmy Vanfleet, w przypadku wynajmowania samochodu dostawczego Nissan NV200.

 

Zwłaszcza w pierwszym etapie działalności oraz w momencie zwiększonych sezonowo zamówień można wynajmować auta. Takie możliwości stwarzać będzie wyłącznie renomowana wypożyczalnia samochodów dostawczych, Warszawa jest miastem, w którym bez problemu będziemy mogli skorzystać z takiej usługi. Zdecydowana większość wypożyczalni wynajmuje klientom tylko auta osobowe, ale można znaleźć i takie, które posiadają w swojej ofercie także auta dostawcze, idealne dla zbudowania lub uzupełnienia floty w firmie przewozowej.

Źródło zdjęcia: shutterstock


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl