Jak przygotować auto na zimę?


Jak przygotować auto na zimę?
2016-11-11
Zima za pasem, więc pora zacząć przygotowania samochodu do niesprzyjających warunków atmosferycznych. Kurczowe trzymanie się kilku zasad pozwoli na uniknięcie wielu kłopotliwych sytuacji związanych z eksploatacją samochodu w okresie zimowym.

Każdy właściciel auta musi pamiętać o tym, że zarówno pojazd garażowany, jak i przebywający na dworze jest narażony na liczne usterki, które uniemożliwiają zachowanie go w dobrym stanie technicznym. Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym nadchodząca zima nie będzie dla samochodu pasmem nieszczęść i usterek.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

  • Sprawdzanie parametrów płynów eksploatacyjnych

To jedna z najważniejszych kwestii, o której trzeba pamiętać w ciągu całego roku. Konieczne jest sprawdzenie stanu oleju silnikowego, wymiana płynu w spryskiwaczach oraz zastosowanie odpowiedniego płynu chłodzącego. Jeśli ten ostatni nie będzie przystosowany do niskich temperatur, może niestety zamarznąć. Efektem tego będzie podwojenie jego objętości i finalnie pęknięcie węży, a nawet samej chłodnicy. Płyn do spryskiwaczy również musi być dostosowany do mroźnych temperatur. W przeciwnym razie podobnie jak płyn w chłodnicy - zamarznie. 


  • Sprawdzenie i wymiana opon

W okresie zimowym konieczne jest zastosowanie specjalnych opon, które pozwolą na bezpieczną jazdę po oblodzonych drogach. Niektórzy używają ogumienia wielosezonowego. Sprawdza się bardzo dobrze, ale przynajmniej dwa razy w roku należy sprawdzić czy na strukturze opony nie powstały żadne nacięcia czy bulwy. Bieżnik musi mieć odpowiednią grubość, co jest określone przepisami prawnymi, zawartymi w kodeksie o ruchu drogowym. Kierowcy muszą mieć świadomość tego, że polska policja w trakcie kontroli ma prawo, a nawet obowiązek, sprawdzić stan opon. To właśnie od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego. 


  • Usunięcie wszelkich oznak rdzy i korozji

Na blasze samochodu często pojawiają się oznaki korozji. Jest to zupełnie normalne i zdarza się nawet w nowych modelach. W trakcie zimy na drogach znajduje się sól, której zadaniem jest odlodzenie dróg. Sól drogowa może dodatkowo spotęgować działanie rdzy. Jeśli kierowca zauważa jakiekolwiek usterki blachy powinien natychmiast zgłosić się do odpowiedniego warsztatu. 


  • Konserwacja podwozia

Spód samochodu również narażony jest na niekorzystne działanie soli drogowej oraz śniegu, który przyczepia się do nadkoli oraz podwozia. Bardzo ważne jest więc to, aby już w okresie jesiennym dokonać czyszczenia i konserwacji podwozia specjalnym preparatem. Jego celem jest zabezpieczenie spodu samochodu przed rdzewieniem. 


  • Sprawdzenie kondycji alternatora oraz akumulatora

W zimie akumulator oraz alternator i ich dobry stan techniczny to podstawa. Aby sprawdzić czy nie pojawia się konieczność ich wymiany wystarczy udać się na stację diagnostyczną lub do serwisu samochodowego. Specjalista z pomocą specjalnych mierników stwierdzi czy badane podzespoły są wystarczająco sprawne, aby móc bezpiecznie użytkować je w ciągu zimy.

Jeśli w trakcie sprawdzania samochodu pojawi się konieczność przeprowadzenia jakichkolwiek napraw to warto kupować dobrej jakości części zamienne. Można znaleźć je w dobrych sklepach internetowych. Idealnym przykładem polecanego miejsca jest Autingo. Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie i doskonale wie jak sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Wykwalifikowana kadra pracownicza, zmodernizowane zaplecze techniczne oraz odpowiednio opracowany system logistyczny pozwalają tu na wygodne, tanie i szybkie zakupy bez wychodzenia z domu. W asortymencie sklepu można znaleźć produkty pochodzące od uznanych producentów oryginalnych części zamiennych, w tym: Bosch, Valeo, Delphi i Castrol.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Antoni Mylnik, 2016-12-14 12:30:07

    Ja samochody wypożyczam od czasu do czasu w Panek więc raczej tylko sprawdzam czy wszystko co potrzebne w samochodzie jest. Nie ma u nich problemu z niczym i pewnie gdybym jechał w góry to i łańcuchy by dali dodatkowo do samochodu. ;)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl