Alkomat w każdym aucie - niezbędny element, czy raczej zbędny wydatek?
Na drodze bezpieczeństwo jest podstawą. Wpływa na nie bardzo wiele czynników, do których możemy zaliczyć nie tylko poziom wyszkolenia kierowców i stan techniczny pojazdów, ale również utrzymanie naszych dróg i trzeźwość kierowców.
Niespełna 3 lata temu zrobiło się bardzo głośno na temat pomysłu rządzących na walkę z pijanymi kierowcami. Mowa o obowiązku montowania alkomatu w każdym samochodzie. Oto, dlaczego warto przebadać się, zanim zasiądziemy za kierownicą.
Radykalny pomysł, który nie doszedł do skutku
Pomimo tego, że jako kraj nie należymy do czołówki pod względem osób zasiadających za kierownicą po przysłowiowym "jednym głębszym", nasz rząd w 2014 roku wpadł na pewien genialny w swojej prostocie pomysł. Dotyczył on walki z plagą pijanych kierowców. W tamtym roku było na ten temat bardzo głośno, ponieważ ówcześni rządzący zaproponowali w naszym kraju bardzo radykalne rozwiązanie. Miało ono polegać na obowiązkowym montażu alkomatów w stacyjkach samochodów. Koncepcja ta zakładała, że osoby, które kiedykolwiek zostały przyłapane na jeździe po spożyciu alkoholu, miały obowiązek montażu w swoich samochodach alkomatu. Taki alkomat miał funkcjonować w pojeździe minimum trzy lata od momentu odzyskania uprawnień na prowadzenie pojazdów. Na tamten czas, pomysł wywołał wiele kontrowersji, zważywszy na to, że znacząco został rozszerzony. Po pewnym czasie nie było już mowy tylko o osobach, które dopuściły się wcześniej jazdy pod wpływem. Obowiązek miał zacząć obejmować wszystkich posiadaczy aut. Na całe szczęście dla wielu kierowców, nie doszło do realizacji tej ustawowej koncepcji. Nie da się ukryć, że takie działanie miało jeden słuszny cel - miało zapobiegać wypadkom z udziałem kierujących pod wpływem alkoholu. Niestety, obowiązek montażu alkomatu w każdym aucie miał ciążyć na wszystkich posiadaczach czterech kółek. Inspiracją do takiego działania były statystyki z takich krajów, jak Kanada czy USA, gdzie alcolocki doprowadziły do 30 procentowego spadku ilości zdarzeń z udziałem osób nietrzeźwych. Pomysł jednak budził kontrowersje, ponieważ to właściciel miał ponosić koszt wyposażenia auta w takie urządzenie. Ostatecznie - i na całe szczęście dla wielu posiadaczy aut - koncepcja ta umarła śmiercią naturalną po niespełna 3 latach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Bądź pewny na drodze - zbadaj się zanim zaczniesz prowadzić
Pomysł naszego rządu budził bardzo wiele kontrowersji i w dodatku nie był najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim narzucał bowiem obowiązek montażu alkomatu w każdym aucie na koszt właściciela, przez co ostatecznie nie doszedł do skutku. Nie zmienia to jednak faktu, że po szampańskiej nocy, warto poddać się kontroli, nie tylko ze względu na utratę uprawnień i grzywny. Dotyczy to przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, że każdorazowo jesteśmy, jako uczestnicy ruchu drogowego, odpowiedzialni za bezpieczeństwo nasze i innych. Stawką na drodze jest niejednokrotnie ludzkie życie, a my nie możemy bagatelizować tej kwestii i każdorazowo polegać wyłącznie na dobrym samopoczuciu. Warto więc być świadomym tego, w jakim stanie chcemy zasiąść za kierownicą.
Zaopatrz się w alkomat nie z obowiązku, ale dla bezpieczeństwa
Posiadanie alkomatu z tytułu ustawowego obowiązku nie jest najlepszym rozwiązaniem. W rzeczywistości nie jest to bowiem metoda na poprawę bezpieczeństwa, lecz dodatkowy podatek. Warto mieć go jednak pod ręką na drugi dzień po spożyciu alkoholu. Jak zatem wybrać dobry alkomat i na co zwrócić uwagę? Najważniejszy jest rozmiar czujnika. Im większy czujnik, tym dokładniejszy będzie pomiar na urządzeniu. Ważny jest też tryb pracy. Wybierając dobry alkomat, warto brać pod uwagę tylko te z aktywnym trybem pracy, ponieważ nasz pomiar będzie wtedy jeszcze bardziej dokładny. Dobre alkomaty do wykonania pomiaru wymagają ustnika. Dzięki ustnikowi, pomiary są jeszcze bardziej dokładne niż w przypadku braku konieczności jego używania. Z kolei, jeżeli chcemy uzyskać rzetelną informację o stężeniu alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu, warto brać pod uwagę tylko te urządzenia, które wyposażone są w wyświetlacz. Chcąc zaoszczędzić na użytkowaniu tego urządzenia, wybierajmy modele, dla których nie ma problemu z dostępnością wymiennych ustników. Ważne jest też ,abyśmy mogli samodzielnie dokonać wymiany zużytego czujnika. Stosując się do tych kilku prostych wskazówek, bez problemu wybierzesz odpowiednie dla siebie urządzenie. Już teraz możesz zobaczyć propozycje rozsądnych modeli alkomatów na gdzie-taniej.pl.
Nadesłał:
infomoto
|