10 rzeczy, które musisz sprawdzić kupując używany samochód
Wiele osób decyduje się na zakup używanego samochodu. Jednak podczas tego typu transakcji czekają na nas liczne niebezpieczeństwa.
Ukryte wady, samochody powypadkowe lub kradzione, uszkodzone części, które trzeba niezwłocznie wymienić – to tylko niektóre nieprawidłowości, z którymi może spotkać się kupujący. Aby zakup używanego samochodu był udany należy przestrzegać kilku zasad.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
1. Karoseria i lakier
To pierwsze, co należy sprawdzić oglądając używany samochód. Często zdarza się, że sprzedawane auta to egzemplarze powypadkowe. Czasem już z ogłoszenia wiemy z czym mamy do czynienia, jednak zawsze warto sprawdzić grubość lakieru: mierniki lakieru są dostępne już od kilkudziesięciu złotych. Norma fabryczna to grubość 80-120 μm. Wyższą wartość będą pokazywały miejsca lakierowane, natomiast jeżeli wskaźnik jest wyższy niż 190 to znak, że samochód ma zbyt dużo szpachli.
2. Szczeliny
Tę wartość możemy ocenić na pierwszy rzut oka: wszystkie naturalne szczeliny samochodu, czyli miejsca styku drzwi, bagażnika, maski itp., powinny być równe, lekko się zamykać i idealnie do siebie pasować. Każde wygięcie czy złe dopasowanie może być oznaką wypadku lub stłuczki.
3. Podłoga
Jest to jeden z najbardziej problematycznych elementów w używanych samochodach, ponieważ już po kilku latach mogą wystąpić pierwsze oznaki korozji. Aby dobrze przeprowadzić oględziny należy dokładnie obejrzeć całą podłogę, zwracając szczególną uwagę na koła i progi – tu korozja występuje najczęściej i najwcześniej. Jeżeli widzimy, że samochód jest świeżo po konserwacji, to również może wskazywać na to, że korozja już zaczęła występować.
4. Stan ogólny podwozia i silnika
Wnętrze samochodu, czyli silnik oraz podwozie i pozostałe układy powinny być naturalnie zakurzone, ze śladami użytkowania. Stan zużycia powinien oddawać liczbę przejechanych kilometrów. Wszelkie inne plamy, zatarcia lub przeciwnie – zbyt czyste elementy powinny wzbudzić nasze wątpliwości.
5. Stan tapicerki
Ponieważ wymiana tapicerki należy do kosztownych remontów, warto już podczas zakupu zwrócić uwagę na jej stan. Jeśli stwierdzimy, że dla poprzedniego właściciela czystość w samochodzie nie była priorytetem, zastanówmy się czy jesteśmy w stanie wymienić tapicerkę lub jej część. Wszelkie trudne do usunięcia zabrudzenia działają na niekorzyść samochodu.
6. Stan licznika
To chyba najczęściej spotykany element fałszowany przez sprzedawców. Statystycznie mieszkaniec Europy Zachodniej pokonuje rocznie ok. 40 tys. km. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale jeśli stan licznika znacznie odbiega od normy powinno to nas zastanowić. Warto sprawdzić także zużycie pedałów, chodników, lewarka – ich stan powinien być proporcjonalny do liczby na liczniku.
7. Czy samochód jest kradziony?
Niestety, przy największych „okazjach” zakupu samochodu z zagranicy możemy niechcący kupić kradziony samochód. W policyjnych rejestrach znajdują się wszystkie numery samochodów zgłoszonych jako skradzione. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do uczciwości sprzedającego, warto to sprawdzić.
8. Obowiązkowa jazda próbna
Przed każdym zakupem jazda próbna to ostateczny test samochodu. W przypadku samochodów używanych jest to jeszcze ważniejsze. Może zdarzyć się, że piękny z zewnątrz samochód nie nadaje się do codziennej jazdy. To, co szczególnie ważne to sprzęgło i układ hamulcowy – wszelkie niedogodności, mogą świadczyć o awariach lub uszkodzeniach.
9. Zestaw dokumentów
Dokumenty, które otrzymujemy od sprzedającego powinny zawierać: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz pozostałe dokumenty z kraju, z którego jest sprowadzany (ich wykaz znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Warto zapytać o książkę serwisowa, choć trzeba liczyć się z tym, że jej nie dostaniemy – często sprowadzane samochody jej nie posiadają. Dokumenty należy zweryfikować: sprawdzić czy wszelkie numery z dokumentów zgadzają się z tymi na samochodzie.
10. Przeczytaj umowę!
Last but not least – sprawdź umowę! Jeśli decydujesz się na zakup samochodu dokładnie przeczytaj umowę kupna-sprzedaży. Powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat samochodu oraz dane kupującego i sprzedającego. Warto sprawdzić drobne druczki!
Nadesłał:
infomoto
|