Żarówki samochodowe - co kryje się za oznaczeniami najpopularniejszych modeli?


Żarówki samochodowe - co kryje się za oznaczeniami najpopularniejszych modeli?
2018-09-03
Żarówki samochodowe, małe, niepozorne elementy, a przecież zależy od nich tak wiele. Bez nich, nawet najdroższy, najbardziej modny samochód nie będzie kompletny i zdolny do jazdy nocą. Wszystkie one mają oznaczenia, które warto znać, aby wiedzieć, do czego służą.

Nie będziemy jednak opisywać wszystkich, bo nie starczyłoby na to miejsca, a i lektura nie byłaby zbyt pasjonująca. Sprawdźmy jednak najpopularniejsze typy, te, które najczęściej wymieniamy i dostępne są od ręki nie tylko na stacjach benzynowych, ale i w wielu sklepach motoryzacyjnych. Z drugiej strony, na takich stronach, jak https://www.moje-auto.pl/, można lepiej zaznajomić się z tego rodzaju produktami. Wracająd jednak do sedna - zaczynamy!

Przeczytaj również:
  • Żarówki H1 - wykorzystywane przy światłach drogowych lub mijania. Zastosowano w nich jeden żarnik, ich wydajność kształtuje się na poziomie 1550 lumenów. Trwałość zaś w zakresie od 330 do 550 godzin. Można też kupić modele H1 o zwiększonej wydajności, ale niestety o mniejszej trwałości.
  • Żarówki H3 - stosowane przy światłach przeciwmgłowych, ale zdarzają się też w światłach drogowych (lecz dość rzadko). Moc na poziomie 55 W, a strumień świetlny to 1450 lumenów. Na uwagę zasługuje specjalny przewód połączeniowy, a także to, że żarnik umiejscowiony jest w żarówce poprzecznie.
  • Żarówki H4 - dość popularne, bo wykorzystywane w motoryzacji nie od dziś. Dwa żarniki mogą obsługiwać światła drogowe i mijania bądź światła drogowe i przeciwmgłowe. Moc to 55 W, 1000 lumenów wydajności świetlnej. Będą nam służyć przez ok. 350-700 godzin pracy.
  • Żarówki H7 - również popularne, wykorzystywane w światłach drogowych i mijania. Mogą poszczycić się bardzo dużą wydajnością świetlną (1500 lumenów) i solidną mocą - 55 W. Nadają się do wymiany po około 330-550 godzinach pracy. Dysponują jednym żarnikiem, ale cechuje je dobry rozkład światła.
  • Żarówki HB4 - nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Często dostępne jedynie w serwisie. Mają wiele zalet: dobry rozkład światła, szczelność i dokładnie ułożenie w reflektorze. Moc - 51 W, a strumień świetlny - 1095 lumenów.

Pamiętajmy, że trwałość żarówek zależy od wielu czynników, między innymi od stanu układu elektrycznego w pojeździe. To oznacza, że czasami ciężko przewidzieć, ile faktycznie wytrzyma żarówka. Mogą się one szybko spalać, na przykład przez duże napięcie, w innym przypadku, gdy to nie występuje, mogą świecić bardzo długo. Zawsze kupujmy produkty sprawdzonych firm, nie dajmy się skusić na tańsze zamienniki, jakie nie gwarantują zbyt długiej żywotności i jakości.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl