Wynajem długoterminowy – na czym polega?


Wynajem długoterminowy – na czym polega?
2018-12-10
Wynajem długoterminowy jest umową, w ramach której właściciel np. pojazdu wynajmuje go najemcy, a ten w zamian opłaca comiesięczny czynsz. Można w ten sposób zapewnić sobie korzystanie nawet z luksusowego auta przy stosunkowo niewielkich kosztach.

Chcesz mieć do pełnej dyspozycji samochód, o którego zakupie możesz tylko marzyć? Skorzystaj z opcji wynajmu długoterminowego. To opcja podobna do wynajmowania mieszkania, tylko przedmiotem najmu jest samochód. Na czym polega wynajem długoterminowy? Dla kogo jest przeznaczony i jakie są jego wady i zalety?

Przeczytaj również:


Pojęcie wynajmu długoterminowego

Wszystkie przepisy regulujące umowę najmu znajdują się w księdze trzeciej Kodeksu cywilnego, w artykułach od 659 do 692. W polskim prawie cywilnym umowa najmu to umowa dwustronna, w której wynajmujący bierze na siebie obowiązek oddania przedmiotu najmu do używania najemcy na czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za zapłatę wynagrodzenia w postaci czynszu. Najemca z kolei uzyskuje przedmiot najmu, ale zobowiązuje się do używania go zgodnie z przeznaczeniem oraz do zapłaty czynszu. Przedmiotem najmu niekoniecznie muszą być nieruchomości. Mogą to być również rzeczy ruchome, na przykład samochody.

W takim przypadku możemy mówić o wynajmie długoterminowym aut. To nowoczesny sposób dzierżawienia pojazdu na oznaczony w umowie czas. W zamian za oddanie do używania auta wynajmujący musi dokonywać stałej miesięcznej opłaty na konto firmy wynajmującej. To ciekawa opcja dla osób, których nie stać na zakup samochodu, a nie mogą lub nie chcą zaciągnąć kredytu lub wziąć auta w leasing.

Umowa wynajmu długoterminowego różni się od umowy leasingu. Zasadnicza różnica tkwi w tym, jaki jest cel zawierania umowy. Jeśli klient wychodzi z założenia, że chce użytkować auto przez czas oznaczony w umowie i nie chce go później kupować, najlepiej aby wybrał wynajem długoterminowy auta.Jak wygląda umowa najmu długoterminowego?

Przy wynajmie długoterminowym pojazdu naturalnie trzeba podpisać umowę. Zawierana jest ona pomiędzy najemcą a wynajmującym, a w jej treści powinny znaleźć się konkretne ustalenia dotyczące wynajmowanego auta i trybu jego użytkowania w okresie wynajmu długoterminowego. Prócz określenia stron taka umowa powinna zawierać m.in.:

• wysokość comiesięcznej raty,

• okres wynajmu,

• szacowany przebieg w km w okresie dzierżawy,

• profity dla najemcy.

Limit kilometrów wskazany w umowie najmu długoterminowego samochodu to cecha charakterystyczna tego rodzaju umów. Określa ona górną granicę liczby przejechanych kilometrów przez wynajmowane auto. Limity mogą być różne i mogą być określone na cały okres wynajmu albo w stosunku rocznym czy dwuletnim. Im wyższy limit, tym czynsz w umowie najmu długoterminowego będzie wyższy.

W zamian za uiszczany czynsz najemca otrzymuje nie tylko pojazd do pełnej dyspozycji, ale również może liczyć na szereg innych profitów. W zależności od wybranej oferty może mieć w cenie najmu również ubezpieczenie pojazdu, opony na zmianę, zapewnione auto zastępcze na czas naprawy czy ubezpieczenie od awarii części eksploatacyjnych oraz serwis.Dla kogo wynajem długoterminowy?

Nie tylko przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą wystąpić w roli długoterminowego najemcy auta, ale również osoby fizyczne. Z oferty mogą skorzystać wszyscy ci, dla których dłuższy okres wynajmu jest dogodny, a przy tym nie mają wystarczającej gotówki lub zdolności kredytowej dla zakupu wysokiej klasy samochodu na własność.Wady i zalety wynajmu długoterminowego

Dzięki wynajmowi długoterminowemu samochodu można korzystać często z luksusowego auta, płacąc za taki komfort tylko ułamek jego ceny miesięcznie. Do tego zaletą takiej opcji jest to, że w cenę wynajmu wliczone mogą już być:

• ubezpieczenie OC i AC,

• ubezpieczenie Assistance,

• przeglądy,

• niezbędne naprawy i serwis,

• części i auto zastępcze.

Wynajem długoterminowy dla najemcy jest wygodny, ponieważ nie musi się on martwić koniecznością zapewnienia ubezpieczenia, regularnymi przeglądami i innymi formalnościami związanymi z posiadaniem auta, a więc i zwolniony jest z ponoszenia z takich tytułów dodatkowych kosztów. Jedyne, co musi on robić, to tankować paliwo. Wynajem długoterminowy oszczędza czas i daje duży komfort użytkowania wybranego samochodu.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że opłaca się miesięczne czynsze, ale nie przybliża się tym samym do nabycia pojazdu na własność. Poza tym po przekroczeniu ustalonej liczby przejechanych kilometrów trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów za każdy nadprogramowy kilometr.

Obecnie wynajem długoterminowy aut cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli dużych firm, ale i osób prywatnych, które chcą jeździć luksusowym autem, ale nie mają na nie pieniędzy. Innym sposobem na sfinansowanie zakupu pojazdu jest kredyt gotówkowy. Najlepsze oferty kredytów gotówkowych można znaleźć na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl