Wygoda w podróży


Wygoda w podróży
2018-03-22
Jeżeli podróżujemy bardzo dużo z rodziną i jesteśmy zwolennikami wakacji z przyczepą lub z rowerami, to dobrze jest, gdy mamy zamontowany w samochodzie hak holowniczy.

Dobrze zamontowany hak, to hak o odpowiednim uciągu oraz dobrym obciążeniu pionowym. Taki hak powinien idealnie pasować do danego auta. Haki są różne, w Polsce można kupić hak produkcji polskiej lub zagranicznej, wszystkie jednak powinny mieć odpowiednie atesty oraz wszelkie potrzebne homologacje. Każdy hak jest dokładnie dopasowany do modelu danego samochodu. Oznacza to, że inny hak zamontujemy w samochodzie kombi, inny w samochodzie hatchback, a jeszcze inny w modelu sedan. Doskonałe dopasowanie do modelu, spowoduje, że wszystkie otwory samochodowe, w miejscu montowania haka, będą idealnie na siebie się nakładać.

Haki holownicze mają swoje odpowiednie parametry. Decydując się na zamontowanie haka holowniczego niesłusznie zwracamy najpierw uwagę na cenę i markę takiego zaczepu. Bardzo ważne i istotne są jego parametry. Wspomniany uciąg, czyli ciężar, który będziemy mogli ciągnąć danym hakiem, oraz obciążenie pionowe na kulę zaczepu. Te parametry ustala producent samochodu, zatem nigdy nie możemy ciągnąc cięższy towar od ciężaru sugerowanego przez producenta danego auta. 

Na rynku jest dzisiaj bardzo dużo propozycji haków holowniczych. Mamy więc haki przykręcane na dwie śruby, haki wypinane i haki chowane pod zderzak samochodu. Do haków holowniczych przypinamy także bagażniki rowerowe, które pozwalają nam bez problemu przewozić rowery. 

Najtańszym i najbardziej popularnym rodzajem haka holowniczego jest hak przykręcany, jednak nie w każdym modelu auta zdaje on egzamin. Zdarza się, że zasłania tablice rejestracyjną i wtedy w niektórych państwach podróżowanie samochodem z takim hakiem, bez przyczepy jest karane mandatem. Innym przykładem jest hak wypinany, który występuje w dwóch rodzajach. Takie haki holownicze mają wypinaną kulę pionowo lub poziomo. Różnica polega więc na nachyleniu gniazda kuli zaczepu. Haki wypinane są o wiele bardziej wytrzymałe, bezpieczne i znacznie łatwiej się je obsługuje.
Wśród haków wyróżniamy również takie, których końcówkę możemy całkowicie ukryć pod zderzakiem. Jest to rozwiązanie proponowane przez producentów samochodów. Kulę zwalniamy spod zderzaka za pomocą dźwigni znajdującej się w bagażniku lub używając specjalnego przycisku. Jest to przykład najdroższy jeśli chodzi o rodzaje haków holowniczych. 

Najlepiej, gdy hak montujemy w wyspecjalizowanym warsztacie, po zamontowaniu haka nasz samochód musi przejść odpowiednie badania.

Przeczytaj również:

Na podstawie: https://adamot.pl/blog/montaz-haka-holowniczego-jakie-mozemy-napotkac-trudnosci/

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl