Wszystko o regeneracji wałów napędowych


Wszystko o regeneracji wałów napędowych
2018-02-27
Każdy kierowca czy właściciel pojazdów i maszyn posiadających układ napędowych powinni zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie, co wymaga jedynie systematyczności i dokładności względem przeprowadzanych przeglądów.

Renowacja tych konkretnych części jest konieczna, by samochód mógł nadal działać bez żadnych problemów i przede wszystkim zapewnić Ci bezpieczeństwo podczas jazdy. Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej – zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.Od czego są wały napędowe?

Najlepiej zacząć od krótkiego przypomnienia, gdzie chcielibyśmy wyjaśnić na czym polega działanie tej części układu. Mianowicie wały znajdziecie w każdym typie pojazdy z napędem na tylnie lub wszystkie koła, a jego głównym zadaniem jest przeniesienie momentu obrotowego ze skrzyni biegów właśnie na tylną oś. Wówczas pojazd może rozpędzić się i jednocześnie stabilnie trzymać się drogi, ponieważ nic nie powinno przeszkadzać w jego prowadzeniu.

Dodatkowo warto wspomnieć o przegubach wałów napędowych, które powszechnie nazywane są krzyżakami, gdzie nazwa oczywiście odpowiada ich ogólnemu kształtowi. Jego specjalne wypustki znajdują się na końcówce wału, a dokładnie są zamontowane w ramionach jego flanszy. Wiemy, że to wszystko może dla niektórych brzmieć obco i niezrozumiale, ale dobrze jest czasami poszukać więcej informacji i dowiedzieć się czegoś ponad, by w przyszłości nie dać oszukać przypadkowymi warsztatom mechanicznym. Również powinieneś zdawać sobie sprawę z funkcji, jaką pełnią krzyżaki wałów – umożliwiają swobodne obracanie się wału zgodnie z kątem jego pracy, który dopasowany jest do wahań zawieszenia samochodu.Dlaczego potrzebna jest regeneracja wałów?

Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, ponieważ zaniedbanie tej części układu może mieć poważne skutki podczas przemierzania dalekodystansowych tras czy też jeżdżenia po nierównej i wyboistej drodze. Raczej nikt z nas nie chciałby ryzykować spowodowania kolizji czy też w najgorszym razie wypadku.

Podobnie można uzasadnić częstą regenerację wałów napędowych chęcią uniknięcia przeprowadzania bardziej skomplikowanych napraw czy też wymiany, co kosztuje już o wiele więcej. Najistotniejsze jest systematyczne pojawianie się w sprawdzonym warsztacie samochodowym, gdzie mechanicy powinni dokładnie zweryfikować stan wału i określić, które elementy trzeba wymienić lub poddać renowacji w celu zapobiegnięcia awariom. Zatem nie trzeba już chyba dłużej tłumaczyć dlaczego warto regenerować wały napędowe – by jeździć spokojniej i zaoszczędzić na kolejnych naprawach.Na czym polega regeneracja?

W każdym warsztacie może wyglądać to w zupełnie inny sposób, jednak chcieliśmy wyróżnić kilka głównych czynności koniecznych do podjęcia działań renowacyjnych.

  • Po pierwsze sprawdzany jest ogólny stan techniczny układu napędowego, gdzie konieczne jest jego rozebrani na części i zweryfikowanie każdej z nich po kolei. Wszystkie elementy zatem podlegają kontroli specjalistów, dzięki czemu nic nie umknie ich uwadze.

  • Następnie wszystkie te części do dokładnie czyszczone za pomocą piaskowania lub śrutowania, by móc obejrzeć je lepiej i dokładniej. Dopiero potem można przystąpić do usunięcia zbędnych lub uszkodzonych elementów, które powinny zostać wymienione na nowe i koniecznie zespawane z całym układem.

  • Do kolejnego etapu zaliczamy oczywiście wyważanie wałów za pomocą specjalistycznego sprzętu, gdzie część ta jest obracana w odpowiednią prędkością i jednocześnie stabilizowana według przyjętych ogólnie parametrów.

  • Ostatnią czynnością jest najczęściej lakierowanie lub smarowanie wału profesjonalnymi preparatami, by mógł zachować wszystkie swoje właściwości na o wiele dłużej, a także zabezpieczy to go przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~robert1985, 2018-02-28 08:35:20

    bardzo wartosciowy artykul :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl