Wskaźnik cen i wskaźnik możliwości przewozowych utrzymują się na ekstremalnych poziomach


Wskaźnik cen i wskaźnik możliwości przewozowych utrzymują się na ekstremalnych poziomach
2017-12-08
Z trzydziestego trzeciego wydania Transport Market Monitor (TMM) wydawanego przez Capgemini Consulting oraz Transporeon wynika, że wskaźnik cen i wskaźnik możliwości przewozowych utrzymują się na ekstremalnych poziomach.

Główne punkty raportu to:

  • W III kwartale 2017 roku wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o 2,6% do poziomu 67,4. W porównaniu z III kwartałem 2016 roku wskaźnik możliwości przewozowych jest niższy o 20,5%.
  • Wskaźnik cen wzrósł o 0,6% w III kwartale 2017 (wskaźnik: 101,8). W porównaniu do poziomu wskaźnika w III kwartale 2016, wskaźnik cen      wykazał wzrost o 7,0%.
  • Wskaźnik cen oleju  napędowego  spadł  do  poziomu 75,3. Wskaźnik  jest  o 3,0%  niższy  niż w II kwartale 2017 roku.
  • Przewiduje się, że europejski indeks przepływu w handlu spadnie o 5,7% w III kwartale 2017 roku.

Erik van Dort, Dyrektor ds. Łańcucha Dostaw w Capgemini Consulting zauważa: "Jak zwykle we wrześniu obserwujemy powakacyjny spadek możliwości przewozowych. Jednakże w tym roku spadek ten był szczególnie wyraźny, doprowadzając do najwyższych cen w roku. Dotychczas przewidywalibyśmy, że sytuacja ta ustabilizuje się w październiku. Pytaniem pozostaje, czy przy obecnych realiach rynkowych owa stabilizacja będzie możliwa."

Oliver Kahrs, Director Strategic Initiatives w Transporeon dodaje: "We wrześniu odnotowaliśmy najniższy wskaźnik możliwości przewozowych od stycznia 2008. Przekłada się to oczywiście na bardzo wysokie ceny transportu. Mimo że możliwości przewozowe rosły nieznacznie przez cały III kwartał, we wrześniu odnotowano ich nagły spadek. Ciężko przewidzieć czy w IV kwartale sytuacja ulegnie poprawie. Poziom możliwości przewozowych pozostaje aktualnie na zbyt niskim poziomie. Ograniczenia możliwości przewozowych są obecnie głównym tematem w branży, z tego powodu ceny oleju napędowego nie znajdują odzwierciedlenia w cenach transportu. Można ponadto oczekiwać, iż w wyniku globalnych wydarzeń politycznych, cena ropy naftowej wkrótce wzrośnie ponownie."

Więcej informacji na temat Transport Market Monitora na stronie: www.transportmarketmonitor.com.

Nadesłał:

MultiComm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl