W jaki sposób kupować opony do auta?


W jaki sposób kupować opony do auta?
2018-04-18
Zakup opon to jedna z najważniejszych decyzji, przed jaką stoi właściciel auta. Wbrew pozorom ma ona ogromne znaczenie, ponieważ ogumienie wpływa na właściwości jezdne i bezpieczeństwo. Dziś prezentujemy krótki poradnik na temat kupowania opon do auta.

Gdzie kupować opony?

Do dyspozycji kierowcy pozostają sklepy stacjonarne oraz internetowe. Zaletą kupowania opon przez sieć jest szerszy dostęp do towaru. Ma to szczególne znaczenie dla posiadaczy mniej popularnych modeli, rzadziej spotykanych na polskich drogach. Zakupy w sklepie stacjonarnym wiążą się z większym ryzykiem, że odpowiednie ogumienie nie będzie dostępne od ręki. Z drugiej strony nabywając opony w ten sposób, klient może liczyć na ich założenie, a nawet pozostawienie starych, niepotrzebnych na miejscu. Nie jest natomiast problemem, gdy w sklepie znajdziemy egzemplarze wyprodukowane 2–3 lata wcześniej. Odpowiednio przechowywane gumy zachowują pełnię swoich możliwości przez 5 lat.

Przeczytaj również:

Czy warto stawiać na opony używane?

Używane ogumienie nie stanowi optymalnego wyboru, nawet jeśli bieżnik cechuje się dobrą kondycją, ale nie znamy przeszłości opon. Jeśli nie były one poddawane rotacji, częściowo tracą swoje parametry. Również opony używane wcześniej w innym modelu auta to nie najlepszy pomysł ze względu na inny rozkład sił. Należy unikać także opon pochodzących z Chin. Mimo deklaracji producentów szybko się one zużywają, więc oszczędność jest tylko pozorna.

Jaki rodzaj bieżnika wybrać?

Klienci wybierający opony mają do dyspozycji 3 rodzaje bieżnika: opony symetryczne, asymetryczne, a także kierunkowe. W przypadku tych pierwszych zewnętrzna i wewnętrzna strona opony stanowią swoje lustrzane odbicia. Zwykle powoduje to niższe zużycie paliwa i dłuższą żywotność opony, ale także utrudnia prowadzenie pojazdu na wilgotnym asfalcie. Ten problem niwelują opony asymetryczne, w których zewnętrzna część bieżnika odpowiada za odprowadzanie wody. Samochód staje się bardziej paliwożerny. Mniej żywotne, ale za to świetnie sprawdzające się przy hamowaniu i przyspieszaniu, są opony kierunkowe z bieżnikiem układającym się w jodełkę – dobry wybór do aut sportowych i sedanów z mocnym silnikiem.

Opony oznakowane – na czym polegają ich zalety?

Każdy kierowca, który szczególnie ceni sobie dynamiczną jazdę i wydobywanie z auta maksimum potencjału, powinien rozważyć zakup opon oznakowanych, jeśli takie są dostępne do tego modelu. Są to opony projektowane wraz z autem przez wiodących dostawców ogumienia i rekomendowane przez producentów samochodów. Wiele z nich ma swoją genezę w wyścigach samochodowych, tak jak dobrze znana seria opon Pirelli P Zero obecnie wykorzystywana w coraz szerszej gamie aut seryjnych o mocniejszych silnikach i innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Optymalne dopasowanie do rozłożenia masy pojazdu i precyzyjne wykonanie sprawiają, że opony oznakowane zapewniają niepowtarzalny komfort i radość z prowadzenia samochodu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (4):

 • avatar
  ~denaturat, 2018-04-27 11:36:24

  "Drogi redaktorku piszesz banialuki na temat chińskich opon i używek jak i chińskie tak i używki są dobrymi oponami tylko trzeba mądrze kupować" Polacy znani sa z mądrego kupowania i generalnie z mądrych decyzji. Tanie opony sa dobre bo tanie.

 • avatar
  ~Robert, 2018-04-25 12:20:04

  przeczytałem to ale panie wiekszych bzdur nie czytałem zmien pan prace to bedzie najlepsze rozwiązanie

 • avatar
  ~Krzysiek, 2018-04-24 17:21:49

  Drogi redaktorku piszesz banialuki na temat chińskich opon i używek jak i chińskie tak i używki są dobrymi oponami tylko trzeba mądrze kupować a chińczyki to 99% wszystkie opony na rynku tylko inną mają nazwę i cenne a używek nie należy kupować bardzo starych

 • avatar
  ~Bieżnik, 2018-04-24 13:09:22

  HM.. Jeżeli Good Year woła 350zł za jedną oponę która zdziera boki w czasie normalnej eksploatacji w niemal każdym aucie to w czym może być gorszy Chińczyk gdzie w tej cenie są 2 opony.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl