Volvo i POC przeprowadzą pierwsze testy zderzeniowe aut i rowerów badające wytrzymałość kasków


Volvo i POC przeprowadzą pierwsze testy zderzeniowe aut i rowerów badające wytrzymałość kasków
2019-06-22
Dwie szwedzkie firmy: Volvo Cars i POC przeprowadzą pierwsze na świecie bardzo zaawansowane testy zderzeniowe z udziałem rowerów, aut i kasków rowerowych. Ten projekt ma na celu lepszą ochronę rowerzystów, których akcesoria były dotąd testowane za pomocą dość prymitywnych metod.


Dwie firmy postanowiły podzielić się swoją wiedzą, by lepiej chronić rowerzystów, którzy podczas wypadków są narażeni na poważne obrażenia lub śmierć. Volvo Cars realizuje bezkompromisową wizję zredukowania wypadków drogowych do zera, która obejmuje także pieszych i rowerzystów wokół pojazdu. Mają im zapobiegać kolejne aktywne technologie bezpieczeństwa. Firma POC to znany producent akcesoriów sportowych, w tym kasków rowerowych i innych akcesoriów sportowych.

Volvo od kilku lat wyposaża swoje samochody w system wykrywania rowerzystów połączony z funkcją automatycznego hamowania w sytuacji kolizyjnej. Samochody Volvo są wyposażone w kamery i radary, które wykrywają m.in. rowerzystów. Najpierw system ostrzega kierowcę o ryzyku potrącenia rowerzysty, ale jeśli kolizja wydaje się nieunikniona, pojazd samoczynnie zahamuje przez takim obiektem. Samochody Volvo podobnie reagują, jeśli wykryją ryzyko kolizji z pieszymi.

Nowy rodzaj testów zderzeniowych będzie przeprowadzany z centrum bezpieczeństwa Volvo w Goeteborgu, które jest jednym z najnowocześniejszych tego typu centrów na świecie. Te badania pozwolą stworzyć długofalową strategię lepszej ochrony rowerzystów. Będzie to także cenna lekcja dla Volvo, które ma zamiar w dalszym ciągu udoskonalać swoje aktywne systemy bezpieczeństwa, w tym Cyclist Detection.

Podczas testów zderzeniowych, manekiny zwane crash test dummies, będą miały na głowach kaski rowerowe POC. Następnie zostaną umieszczone na stanowisku badawczym i wykonana zostanie seria zderzeń z samochodem, z różnych stron, pod wieloma różnymi kątami tak, by głowa manekina uderzała w różne części maski auta. Zmieniana będzie także prędkość zderzenia, aby zebrać bogatą bazę pomiarów. Będą też przygotowane badania porównawcze obrażeń, jakie rowerzysta odnosi w chwili zderzenia gdy nosi kask i gdy go nie ma.

Volvo i POC prezentują nowe, rewolucyjne podejście do tego tematu. Dotychczasowe badania kasków rowerowych były bardzo prymitywne. Polegały na upuszczaniu ich z różnej wysokości na płaską powierzchnię, albo na powierzchnię o pewnym nachyleniu. Producenci kasków nie brali pod uwagę kształtu samochodu oraz wielu innych zmiennych czynników, które da się zaobserwować podczas realistycznego i profesjonalnego testu zderzeniowego. Wspólny projekt Volvo i POC ma szansę znacząco przyspieszyć prace nad skuteczną i bardziej efektywną ochroną rowerzystów.

– Nasz projekt realizowany wspólnie z firmą POC jest dobrym przykładem naszego pionierskiego podejścia do zagadnień bezpieczeństwa – powiedziała Malin Ekholm, kierująca Centrum Bezpieczeństwa Volvo Cars, jeden z najlepszych ekspertów bezpieczeństwa w naszej firmie. – Często opracowujemy nowe metody testowania w trudnych i nietypowych scenariuszach drogowych. Naszym celem jest nie tylko spełnienie wymogów prawnych lub zaliczenie testów. Zamiast tego wykraczamy poza ratingi, wykorzystując rzeczywiste sytuacje drogowe, aby opracować technologię, która realnie poprawia bezpieczeństwo.

Firma POC ma na swoim koncie ponad 60 nagród przyznawanych jej produktom w różnych krajach za poziom bezpieczeństwa, innowacje i design. POC wielokrotnie łamał utarte konwencje i przyjęte przez swoją branżę rozwiązania, by zaprezentować świeże, innowacyjne spojrzenie na wiele zagadnień. W szczególności firma używa nowych badań i metod naukowych, by zmniejszyć liczbę wypadków i ograniczyć ich skutki.

W naszej firmie, podobnie jak w Volvo Cars, bezpieczeństwo jest naszą misją i myślenie o nim napędza wszystkie nasze pomysły i innowacje – powiedział Oscar Huss, szef rozwoju produktów w POC. – Dzięki ścisłej współpracy z liderami naukowymi w laboratorium POC staramy się być liderem we wprowadzaniu nowych pomysłów dotyczących bezpieczeństwa. Standardy certyfikacji są niezbędne, ale nigdy nie powinny ograniczać naszej gotowości do spojrzenia poza ich parametry, aby znaleźć lepsze i bardziej innowacyjne sposoby zmniejszenia skutków wypadków.

W ostatnich latach Volvo Cars skupiło się nie tylko na ochronie pasażerów. Poprzez nowe rozwiązania inżynierowie Volvo chronią także osoby wokół auta – czyli pieszych i rowerzystów. W sytuacjach krytycznych, system pojazdu sam podejmuje awaryjne hamowanie. System wykrywania pieszych wprowadzono do Volvo w 2010 roku, a system ochrony rowerzystów – trzy lata później. Obie technologie są standardem we wszystkich samochodach Volvo w ramach pakietu City Safety i przyczyniły się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa ruchu.

We wcześniejszej współpracy Volvo Cars i POC te dwie firmy pracowały nad projektem pilotażowym, w którym kaski rowerowe komunikowały się z systemami aut, aby również zmniejszyć ryzyko wypadku.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JK PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl