Układ hydrauliczny maszyn rolniczych – jak serwisować?


Układ hydrauliczny maszyn rolniczych – jak serwisować?
2020-03-13
Awaria maszyny rolniczej może się zdarzyć w najmniej odpowiednim momencie. Odpowiednie i terminowe serwisowanie sprzętu pozwoli na długą i bezproblemową eksploatację. Należy pamiętać, że w przewodach hydraulicznych ciśnienie dochodzi do kilkunastu barów. Co możemy zatem zrobić, aby uniknąć kłopotów?




Jak uchronić się przed usterką?

Aby niespodziewana awaria nie spowolniła lub uniemożliwiła prac polowych zwróćmy uwagę na terminową wymianę oleju w układzie. To podstawowa czynność eksploatacyjna, która może pomóc nam uniknąć kosztownej naprawy. Podczas pracy w układzie olej zużywa się i traci swoje właściwości, to z kolei skutkuje obniżeniem sprawności układu i naraża na usterkę innych podzespołów maszyny. Podobnie jak zanieczyszczenia i opiłki, dlatego olej powinniśmy wymieniać zawsze z filtrem. Kontrolujmy pracę pompy. Jej niestandardowe zachowanie, spadek mocy czy nierówna praca powinna być dla nas sygnałem o zbliżającej się możliwej awarii. Kolejnym ważnym elementem diagnostycznym jest kontrola stanu w jakim znajdują się przewody hydrauliczne. Wszelkiego rodzaju pęknięcia, otarcia, uszkodzenia powłoki ochronnej to ważne sygnały, które wymagają naszej interwencji. Sprawdzajmy szczególnie te miejsca które najbardziej „pracują”, czyli wszelkiego rodzaju zgięcia, łączenia itp.



Jakie przewody wybrać?

Wybór odpowiedniego przewodu nie jest rzeczą przypadkową, a wszystko zależy od funkcji jaką przewód ma pełnić. Czy pracuje pod wysokim czy niskim ciśnieniem? Czy jest narażony na wysokie temperatury lub ryzyko pożaru maszyny w której został zamontowany itd. Istnieje wiele rodzajów przewodów hydraulicznych. Najczęściej stosowane przewody to:

  • wysokociśnieniowe

  • niskociśnieniowe

  • wysoko temperaturowe

  • termoplastyczne

  • ognioodporne

Należy pamiętać także o odpowiednim doborze płynu hydraulicznego. Każda maszyna ma swoją specyfikację, rodzaj wykonywanej pracy, a zatem także i wymagane odpowiednie płyny. Musimy wiedzieć czy zastosować olej, wodę lub może emulsję wodno-olejową? Wszak w natłoku prac polowych łatwo o pomyłkę.

Jeśli chodzi o złącza przewodów hydraulicznych to wyróżniamy dwa rodzaje: L (lekki) oraz S (ciężki). Złącze musi być odporne na konkretną temperaturę. Złącza znajdują zastosowanie w sterowniach hydraulicznych, pneumatycznych, w napędach, mogą być także stosowane do przyłączania przewodów giętkich.



Jak się w tym nie pogubić?

Co jeśli już zdarzy się awaria, lub będziemy potrzebować pomocy w wyborze odpowiednich części? Wówczas najlepiej poradzić się fachowców. Specjaliści z firmy elmaszlublin.pl posiadają fachową wiedzę na ten temat. W sklepie przy ulicy Abramowickiej 37B w Lublinie posiadają szeroki wybór oryginalnych części do ciągników i maszyn rolniczych, części do maszyn budowlanych. Zajmują się także transportem części wielkogabarytowych. Świadczą także usługi takie jak dorabianie przewodów hydraulicznych w Lublinie oraz służą pomocą w przypadku wszelkich awarii. Kontrolowanie stanu technicznego ciągników i maszyn pozwoli spać spokojnie i cieszyć się wykonywaną pracą.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl