Sezon na bezpieczeństwo!


2018-10-17
Aż 94% polskich kierowców zmienia opony na zimowe pomimo, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany ogumienia[1]. Większość zmotoryzowanych zdaje sobie sprawę, że dostosowanie rodzaju opon do warunków atmosferycznych ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego Polacy wybierają opony sezonowe?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Wyniki badań wskazują, że większość kierowców jeżdżących po polskich drogach jest świadoma zalet wynikających z jazdy na ogumieniu dostosowanym do pory roku – opony sezonowe zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy w warunkach atmosferycznych i drogowych do których zostały przystosowane. Wysokiej jakości opona zimowa zapewnia optymalne właściwości jezdne podczas jazdy w niskich temperaturach, po śniegu, błocie pośniegowym czy w czasie gołoledzi. Natomiast ogumienie letnie gwarantuje najlepsze właściwości na suchej oraz mokrej nawierzchni w okresie letnim.

 

Dwa komplety opon na cały rok

Klimat Polski charakteryzuje się dużą zmiennością pogody. Nasz kraj znajduje się w strefie oddziaływania czynników klimatu zarówno morskiego (od zachodu), jak i lądowego (od wschodu). Większy wpływ klimatu lądowego wywołuje np. suche, upalne lato czy mroźną zimę. Z kolei deszczowe lato jest efektem działania czynników klimatu morskiego. Wartości średniej rocznej temperatury powietrza wahają się od nieco powyżej 5°C do około 9°C. Charakterystyczną cechą klimatu Polski jest także wyraźny podział na okres zimowy i letni. Pierwszy trwa od listopada do kwietnia – średnia miesięczna temperatura powietrza w Polsce w tych miesiącach jest poniżej 7⁰C. Kwiecień, zgodnie ze starym porzekadłem, przeplata lato oraz zimę - i nierzadko w ramach jednej doby mamy dość drastyczne zmiany pogody. W ubiegłym roku, w kwietniu temperatura utrzymała się na poziomie 7,1⁰C - co według Continental, producenta opon i wiodącego dostawcy dla branży motoryzacyjnej, stanowi granicę wymiany opon sezonowych. Z kolei od maja do października w 2017 roku panował sezon, w którym doskonale sprawdzają się opony letnie. Co więcej, według wieloletnich danych klimatycznych IMGW opady deszczu i śniegu w Polsce występują przez niemal sześć miesięcy – w związku z tym jazda na oponach letnich przez cały rok jest bardzo niebezpieczna. Już w temperaturze 6⁰C, na mokrej nawierzchni droga hamowania z prędkości 80km/h na oponach zimowych będzie krótsza o 7 metrów w stosunku do opon letnich. Na zaśnieżonej drodze dla prędkości 48km/h ta różnica wynosi 31 metrów[2]!

 

Za bezpieczeństwem stoi technologia

Oponę letnią charakteryzuje większa zawartość kauczuku syntetycznego w stosunku do naturalnego, co przekłada się na większą sztywność mieszanki. Jest to konieczne ze względu na zakres temperatur w jakich pracuje ogumienie letnie, które w wysokich temperaturach musi zapewnić optymalną przyczepność na suchej jak i mokrej nawierzchni. Kiedy jednak temperatura spada poniżej 7⁰C, mieszanka letnia traci elastyczność - im niższa jest temperatura, tym twardsza staje się opona letnia. A to z kolei przekłada się spadek przylegania do podłoża, przenoszenia sił przyspieszania i wydłużenie drogi hamowania. W przypadku ogumienia zimowego odpowiednia mieszanka zapewnia elastyczność gumy przy temperaturach poniżej 7⁰C. Widoczna różnica pomiędzy oponami sezonowymi to także rzeźba bieżnika. W ogumieniu zimowym bieżnik ma wiele lameli, co ułatwia przejazd po nawierzchni pokrytej błotem pośniegowym lub śniegiem. Z kolei bieżnik opon letnich jest tak zaprojektowany, aby skutecznie odprowadzać wodę – ze śniegiem czy błotem pośniegowym tak dobrze sobie nie radzi.

 

,,Opony są jedynym elementem, który łączy samochód z nawierzchnią. Sezonowe ogumienie wysokiej jakości zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, a co za tym idzie ogranicza ryzyko wypadku. Dlatego zakupu opon sezonowych nie należy traktować jako wydatku, ale jako inwestycję w bezpieczeństwo – własne, swojej rodziny i innych uczestników ruchu drogowego. Aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo oraz doskonałe osiągi w każdej sytuacji na drodze, Continental zaleca stosowanie opon letnich latem i opon zimowych zimą. Bo w Continental sezon na bezpieczeństwo trwa cały rok!” – powiedział Łukasz Kusiak, Product Manager w Continental Opony Polska.

 

Zgodnie z Raportem Komisji Europejskiej używanie opon zimowych w okresie zimowym zmniejsza ryzyko wypadku aż o 46 proc[3]! Dlatego jednym z celów Continental jest zwiększenie świadomości kierowców na temat tego, że jazda na oponach sezonowych, dostosowanych do panujących warunków atmosferycznych ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Firma od wielu lat projektuje zaawansowane technologicznie opony sezonowe oraz wdraża rozwiązana, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Swoją strategię działania w tym obszarze zawarła w Wizji Zero – wspieranej przez innowacje Continental - która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków drogowych.



[1] Badanie przeprowadzono w ostatnim tygodniu grudnia 2016 i pierwszym tygodniu stycznia 2017 r. przez rzez Ośrodek Badań Opinii Adama Kowalskiego OBOAK. W badaniu wzięło udział 10 stacji diagnostycznych:
w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Bielsku-Białej, Tarnowie, Zgierzu, Olsztynie, Zamościu i Pile. Diagności sprawdzili w sumie 732 pojazdy osobowe, które w tym czasie przechodziły obowiązkowe badanie techniczne.

[2] https://pzpo.org.pl/aktualnosci/korki-na-letnich-oponach-w-czasie-%C5%9Bniegu.html

[3] Komisja Europejska, Raport Studium wybranych aspektów korzystania z opon związanych z bezpieczeństwem, grudzień 2014


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ConTrust
http://contrust.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl