Samochodowe SOS, czyli jakie klucze przydadzą się właścicielom aut


Samochodowe SOS, czyli jakie klucze przydadzą się właścicielom aut
2017-12-15
Nawet najlepsze auto może ulec awarii. Co zrobić, kiedy samochód odmówi posłuszeństwa na autostradzie albo rzadko uczęszczanej drodze, a do najbliższego warsztatu jest kilkanaście kilometrów?

Warto zawsze być przygotowanym na taką ewentualność i mieć w bagażniku zestaw niezbędnych narzędzi, które pomogą uporać się z każdą drobną usterką, a w przypadku uszkodzeń na większą skalę, umożliwią także bezpieczne odprowadzenie samochodu do serwisu.

Przeczytaj również:

Co powinno się znaleźć w podręcznej skrzynce z narzędziami w samochodzie? Z pewnością przydadzą się: klucze nasadowe (czyli popularne grzechotki), klucz do kół, a także klucze płaskie i oczkowe. Z takim zestawem, nawet początkujący kierowca w mig upora się z każdym problemem na drodze.

Klucz do kół

Złapanie gumy na trasie to nieprzyjemna sytuacja, z której jednak szybko można wybrnąć, bez wzywania pomocy drogowej i narażania się na dodatkowe koszty. Wystarczy mieć przy sobie klucz do kół, który umożliwi prostą wymianę tego elementu. Jest on dostępny z końcówkami różnej wielkości – najczęściej spotykane to 17 i 19 mm. Dobór odpowiedniego zakończenia zależy od rodzaju posiadanego auta. Jednak, jeśli ktoś nie ma ochoty tracić czasu na dopasowywanie końcówki, może zaopatrzyć się w uniwersalny klucz krzyżowy, który wyposażony jest w cztery najpopularniejsze rodzaje nasadek i skonstruowany w taki sposób, że można go używać oburącz, co daje większe możliwości manewru. To narzędzie bardzo przydatne szczególnie wtedy, gdy śruby, które trzeba odkręcić, są zapieczone lub zastałe i stawiają duży opór.

Klucze nasadowe (grzechotki)

Popularne grzechotki, które należą do rodzaju kluczy nasadowych, to jedne z najbardziej uniwersalnych narzędzi, które powinien posiadać każdy kierowca. Grzechotki posiadają specjalny mechanizm, który działa na zasadzie przekładni, a przy tym są bardzo proste w obsłudze – delikatne przestawienie głównej głowicy pozwala w łatwy sposób zmienić kierunek odkręcania lub całkowicie zablokować obroty klucza. Klucze nasadowe, mają wymienne końcówki, zatem dobrze jest zaopatrzyć się w najpopularniejsze rodzaje – 13, 17 i 19 mm – by być przygotowanym na każdą ewentualność.

Klucze płaskie

Klucze płaskie to narzędzia, które zdecydowanie rzadziej przydają się w trasie niż klucz do kół czy grzechotka, jednak warto je mieć zawsze w samochodzie. To właśnie one umożliwiają szybkie odkręcenie śrub umieszczonych w miejscach o łatwym dostępie, zatem będą przydatne przy drobnej naprawie silnika lub akumulatora. Podobnie jak inne rodzaje kluczy, występują w kilku rozmiarach – najlepiej mieć przy sobie wersję 13, 15 i 17 mm.

Klucze oczkowe

Do drobnych napraw, przydadzą się różnych rozmiarów klucze oczkowe. To narzędzia, za pomocą których można w prosty sposób uchwycić, a następnie odkręcić śrubę. Dodatkowo, mogą służyć jako stabilizator, podczas ściągania śruby z nakrętki. Najpopularniejsze rodzaje kluczy oczkowych to 8, 10, 13 i 15 mm.

Klucz do kół, klucze nasadowe, płaskie i oczkowe to zestaw narzędzi, który powinien się znaleźć w każdym samochodzie. Te uniwersalne przyrządy pozwolą uporać się niemal z każdą drobną awarią i umożliwią bezstresowe kontynuowanie podróży.

Artykuł sponsorowany

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl