Samochód osobowy na kredyt czy w leasingu – co się bardziej opłaca?


Samochód osobowy na kredyt czy w leasingu – co się bardziej opłaca?
2019-09-05
Decydując się na zakup samochodu osobowego bez wystarczającej ilości gotówki, masz zasadniczo dwie opcje: kredyt gotówkowy lub leasing. Co się z nimi wiąże i która jest korzystniejsza? Sprawdź!

Czy leasing na samochód to dobra opcja?

Choć leasingi wciąż cieszą się w Polsce stosunkowo małą popularnością, niosą za sobą szereg zalet. Jakich? Poniżej zebraliśmy te najistotniejsze:

- jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą i jesteś płatnikiem VAT, możesz wliczyć ratę leasingową w koszty uzyskania przychodu. W ten sposób obniżysz wysokość podatku dochodowego;

- procedury leasingowe są proste i wymagają mniej formalności niż przy kredycie;

- przy sprawdzaniu potencjalnego leasingobiorcy nie sprawdza się jego zdolności kredytowej. Możesz więc równolegle z nim wziąć w banku kredyt, nie martwiąc się tym, że zakup auta obciąży Twoją zdolność i dostaniesz odmowną decyzję kredytową;

- na koniec możesz wykupić leasingowany samochód lub też nie – i wtedy wziąć w leasing nowy i lepszy model.

Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz też tutaj: https://agrofundusz.pl/samochod-osobowy-na-gospodarstwo-rolne-wybierz-leasing/.

Samochód na kredyt – kiedy warto się na to zdecydować?

Biorąc pod uwagę powyższe zalety leasingu, można by się pokusić o stwierdzenie, że kredyt na zakup auta będzie na pewno mniej korzystny – w końcu wiąże się z nim więcej formalności, a nigdy nie masz pewności, że go w ogóle dostaniesz. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą. Istnieją bowiem sytuacje, w których warto wybrać kredyt gotówkowy na zakup samochodu. Dotyczy to przedsiębiorców, a przede wszystkim rolników, którzy korzystają z unijnych dopłat czy dotacji. Bardzo często zdarza się tak, że jednym z warunków otrzymania takiego wsparcia jest poświadczenie, że kupowany z nim sprzęt (w tym przypadku samochód) staje się własnością osoby składającej wniosek. A przy leasingu właścicielem pozostaje leasingodawca – Ty zaś jedynie użytkujesz pojazd jako leasingobiorca.

Samochód na kredyt czy w leasingu? Podpowiadamy, co wybrać!

Biorąc pod uwagę wszystko, co powyżej, nie pozostaje nic innego jak stwierdzić, że każde z tych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady. Wybierając między nimi, powinieneś zatem wziąć pod uwagę swoją indywidualną sytuację, gdyż to od niej zależy to, które z nich będzie korzystniejsze. Jeśli wiesz, że Twoja zdolność kredytowa jest wątpliwa, lepiej wybierz leasing, który jest pewniejszą opcją. To także świetny wybór w sytuacji, gdy prowadzisz własną firmę i zależy Ci na tym, by obniżyć podatki – w końcu możesz wliczyć raty leasingowe w koszty.

Jeśli jednak planujesz skorzystać z unijnych dotacji, rozważ raczej wzięcie kredytu. Być może załatwienie go będzie Cię kosztować trochę więcej wysiłku, ale jednocześnie spełnisz wszystkie wymagania niezbędne do tego, by zyskać unijne wsparcie – a z taką dopłatą kredyt od razu stanie się łatwiejszy do spłaty.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~znawca, 2019-09-06 09:40:12

    Dobry kredyt samochodowy z niską ratą dostaniecie z pomocą ekspertów na platinumeye.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl