Przegląd rejestracyjny bez dowodu rejestracyjnego


Przegląd rejestracyjny bez dowodu rejestracyjnego
2021-11-28
W życiu każdego kierowcy, który posiada własny samochód, raz w roku przychodzi dzień kiedy trzeba stawić się na stacji kontroli pojazdów. Nie jest to dla nas przyjemne doświadczenie, ponieważ niejednokrotnie w pojeździe zostają wykryte różne usterki.

Powoduje to konieczność zgłoszenia się na ponowne badanie, po uprzednim ich naprawieniu, co bywa kosztowne. Co jednak jeżeli nie posiadamy dowodu rejestracyjnego, ponieważ został nam zatrzymany przez policję, albo utraciliśmy ten dokument z innego powodu. Czy w takiej sytuacji w ogóle zostaniemy obsłużeni na stacji diagnostycznej?Dowód zatrzymany przez policję


Na samym początku, dla rozwiania wątpliwości, informujemy że diagnosta nie może odmówić nam wykonania badania technicznego tylko dlatego, że nie posiadamy przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Gdyby tak było, nie moglibyśmy chociażby uzyskać zaświadczenia o naprawie usterek, które uprawniałoby do odzyskania dokumentu uprzednio zatrzymanego przez policję drogową. W takiej sytuacji na badanie należy zabrać ze sobą pokwitowanie za zatrzymany dowód, na którym będą wyszczególnione wszystkie niezbędne informacje.
Czasami też udajemy się na stację kontroli pojazdów w innym celu niż pełny przegląd techniczny. Na przykład chcemy sprawdzić skład spalin lub ustawić światła mijania. Wiele stacji diagnostycznych okresowo oferuje sprawdzenie świateł za darmo, przykładem może być https://autocentrumlublin.com/. Korzystając z tego rodzaju usługi nie musimy w ogóle zabierać dokumentów auta ze sobą, ponieważ nie będą one potrzebne diagnoście.Co jeśli zgubiliśmy dokument?


Zdarza się też sytuacja, gdy dowód zwyczajnie zgubimy, a zbliża się nam jak na złość termin przeglądu. Nowego dokumentu nie będziemy mogli wyrobić, jeżeli nie posiadamy pozytywnego wyniku badania technicznego. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy dowód mamy, ale jeszcze z danymi poprzedniego właściciela. Wymiana będzie możliwa dopiero po przedstawieniu zaświadczenia o zaliczonym przeglądzie. W takiej sytuacji również nie ma żadnych przeszkód, by stawić się na stacji kontroli pojazdów i podejść do badania technicznego. Wystarczy że dostarczymy diagnoście inny dokument pozwalający na identyfikację samochodu. Może to być na przykład karta pojazdu lub też pozwolenie czasowe. Jeżeli dowód został zgubiony, a potrzebujemy zaświadczenia o ważności przeglądu rejestracyjnego, każda SKP powinna wydać nam tego typu dokument za darmo.
Co natomiast w sytuacji, gdy dowód posiadamy, ale skończyły się w nim miejsca na kolejne pieczątki potwierdzające wykonane badanie? Wtedy otrzymamy specjalne zaświadczenie o wyniku przeglądu. Z nim wystarczy udać się do odpowiedniego urzędu, który wyda wtórnik dowodu rejestracyjnego. Urzędnik automatycznie wpisze do niego datę wykonania ostatniego badania, a także termin kiedy musimy zgłosić się na kolejne.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl