Opony letnie używane - czy warto?


Opony letnie używane - czy warto?
2019-04-09
Dwa razy w roku nadchodzi moment, kiedy każdy kierowca musi zmienić ogumienie. Dzięki odpowiednim oponom zyskuje się lepsze właściwości jezdne i wyższy poziom bezpieczeństwa. Kiedy zmienić opony na letnie? Czy warto wybrać używane ogumienie?
Kiedy zmienić opony na letnie?

Czas na zmianę ogumienia na letnie nadchodzi w momencie, kiedy średnia temperatura na zewnątrz staje się wyższa niż 7° C. Dobrze jest wybrać się do wulkanizatora jak najszybciej. Warto już wcześniej być wyposażonym w odpowiedni sprzęt - na portalu allegro.pl możesz znaleźć wiele okazji cenowych na opony letnie 16 cali. Ogumienie, które było w eksploatacji przez około rok, często nosi bardzo niewielkie ślady użytkowania, więc opłaca się przejrzeć oferty na opony letnie z 2018. Warto jeszcze przed zakupem zwrócić uwagę na ich aktualny stan - liczy się przede wszystkim głębokość bieżnika. Prawo mówi o minimalnej dopuszczalnej głębokości na poziomie 1,6 mm. Mechanicy radzą co innego - według nich minimalna głębokość to 3 mm. W momencie, kiedy opona okaże się bardziej zużyta - nadaje się jedynie do wymiany. Ten parametr decyduje o tym jakie właściwości jezdne będzie miało twoje auto, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo twoje i twoich pasażerów.

Przeczytaj również:


Opony letnie Michelin? Klasa ogumienia ma znaczenie

Opony letnie z 2018r to sprzęt, który możesz kupić i używać przez długie lata, ale równie dobrze może okazać się, że na przyszły sezon już nie będą się nadawały do użytku. Bardzo duży wpływ na jakość ma klasa zakupionego produktu. Często przeglądając wyniki po wpisaniu w wyszukiwarkę “opony letnie ranking”, można natknąć się na podział na 3 klasy, który zależny jest od producenta opony. Przykładowo - dwie używane opony letnie 17 cali Continental z 2018 roku można kupić na allegro (z bieżnikiem o głębokości około 6,3 mm) za około 550 złotych. Taki sprzęt zalicza się do najwyższej klasy i zawsze będzie oferował najwyższy komfort jazdy (niski poziom hałasu, szybka reakcja na ruchy kierownicy), będzie najbardziej ekonomiczny (mniejsze spalanie) oraz najtrwalszy. Dlatego opłaca się zainwestować większe pieniądze w odpowiednie ogumienie, w szczególności jeżeli używasz samochodu również poza miastem.Opony letnie gdzie kupic?

Warto przygotować się wcześniej i nie być ograniczonym wyborem, jaki oferuje ci wulkanizator. Przygotowanie wcześniej własnego ogumienia jest szczególnie istotne, jeżeli posiadasz rzadziej stosowany rozmiar. Przykładowo opony letnie 18 cali na Allegro dostępne są na kilku lub nawet kilkunastu tysiącach aukcji - u wulkanizatora będziesz ograniczony do zaledwie kilku modeli.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (2):

  • avatar
    ~Michal, 2019-04-28 17:46:35

    Seria Advan z Yokohamy. Zależy jeszcze jaka felga i rozmiar opony. Może być np Sport V105 lub V701 jeśli zależy Ci nie tylko na przyczepności ale i na osiągach

  • avatar
    ~Mario, 2019-04-28 09:43:59

    Moim zdaniem opony już winny być zmienione. Sam mam trochę obsówkę, doradzicie coś sportowego z dobrą przyczepnością?


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl