O czym należy pamiętać sprowadzając towar z USA


O czym należy pamiętać sprowadzając towar z USA
2018-08-08
Sprowadzanie towarów z USA nie jest specjalnie skomplikowane, jednak należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach związanych z tym zagadnieniem.

W rzeczywistości istnieją dwie możliwości importu towarów ze Stanów Zjednoczonych. Chodzi tu o transport morski oraz transport lotniczy. Wybór pomiędzy tymi dwoma możliwościami nie zawsze jednak jest tak bardzo oczywisty. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od czasu dostarczenia poszczególnych towarów od nadawcy w Polsce do odbiorcy w USA. W wyborze odpowiedniego sposobu dostawy mają również duże znaczenie koszty, jakie w wyniku importu będą musiały zostać poniesione.

Przeczytaj również:

Na cenę przesyłki bardzo duży wpływ ma jej waga oraz miejsce w Stanach Zjednoczonych, do którego przesyłka ma trafić. Stany Zjednoczone to ogromne państwo, nic więc dziwnego, że odległości pomiędzy poszczególnymi miastami są bardzo duże, co wpływa na wysokie koszty lokalnego transportu. Dlatego wybierając transport morski należy zwrócić uwagę na to, czy miejsce z którego przesyłka będzie przekazywana na statek lub ze statku leży w głębi kraju czy też nieco bliżej morskiego portu.

Ze względu na wspomniane już wcześniej ogromne odległości w Stanach Zjednoczonych, jeśli chodzi o import z USA to odbywa się on w zdecydowanej większości przypadków na zasadach EXW (zupełnie inaczej niż przy bardzo popularnym imporcie towarów z Chin, gdzie cała procedura odbywa się w zgodzie z zasadami FOB). Jeśli chodzi o EXW, to w tym przypadku osoba importująca odpowiedzialna jest od początku do końca za wysyłkę towaru w docelowe miejsce.

W przypadku tego systemu w wielu przypadkach okazuje się, że koszty transportu lotniczego będą często niezwykle konkurencyjne w porównaniu do kosztów transportu morskiego. Różnica w cenach widoczna jest jednak jedynie w przypadku tych importowanych przesyłek, których waga nie przekracza 300 kilogramów, bądź ich objętość jest mniejsza niż 2 metry sześcienne (dla porównania w przypadku FOB objętość przesyłki nie może być większa niż 1 metr sześcienny, a waga nie większa niż 150 kilogramów).

Mając na uwadze, iż Stany Zjednoczone są bardzo dużym krajem, należy liczyć się z tym, że w zależności od części z jakiej odbywa się import należy liczyć się z tym, że sprowadzenie danego towaru może nieco potrwać. W przypadku transportu morskiego dostarczenie towaru trwa:

  • około 3-4 tygodni w przypadku tranzytu z wschodniego wybrzeża,
  • około 4-6 tygodni w przypadku tranzytu z zachodniego wybrzeża

Natomiast jeśli chodzi o transport lotniczy, to import z USA wynosi 2-3 dni w przypadku droższych usług transportowych. Decydując się na te tańsze należy pamiętać, że czas ten wydłuży się do 10-14 dni.

Źródło: http://seacargoo.com/blog/94/czy-wiesz-ze-import-z-usa

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl