Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego planują spędzić wakacje w kraju.


2021-08-10
Prawie 30 procent z nich wynajmie auto. Jakie są ich preferencje i gdzie spędzą urlop?

Lato to idealny moment na odcięcie się od codziennej rutyny i wykorzystanie urlopu. Wielu Polaków już zaplanowało swoje wakacyjne podróże. Jak wynika z najnowszego badania ,,Wynajem krótkoterminowy w oczach Polaków’’[1] zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), prawie 30 proc. mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego rozważa wynajęcie samochodu z wypożyczalni aut (Rent a Car) w okresie wakacyjnym.

 

Wynajem auta w kujawsko-pomorskim

Według badania SW Research na zlecenie PZWLP, 25 proc. osób zamieszkujących województwo kujawsko-pomorskie korzystało w przeszłości z wynajmu auta z wypożyczalni samochodów (Rent a Car). Aż 60 proc. respondentów z tego województwa skorzystało z wynajmu więcej niż jeden raz w sytuacji, gdy potrzebowało auta, a co piąty badany wypożycza pojazd regularnie, traktując to jako wygodną alternatywę dla posiadania własnego samochodu. Z kolei 20 proc. badanych wypożyczyło samochód tylko raz z powodu…ciekawości.

A jakie są powody?

Najczęściej podawanymi przyczynami wynajmu auta były zagraniczne wyjazdy, podróże po Polsce oraz brak dostępu do własnego samochodu spowodowany jego unieruchomieniem (np. z powodu awarii). Na te trzy czynniki wskazywał kolejno co trzeci respondent z województwa kujawsko-pomorskiego. Co piąty badany wypożyczał pojazd przy okazji podróży służbowej, a 13 proc. badanych skorzystało z wynajmu krótkoterminowego ze względu na specjalną okazję, np. taką jak ślub. Dla mieszkańców tego województwa najważniejsza w przypadku korzystania z samochodu z wypożyczalni jest niezależność (61 proc.), cenią też bezpieczeństwo (57 proc.), komfort podróżowania (56 proc.), oraz niskie koszty użytkowania (54 proc.). Do zalet korzystania z samochodu zaliczano również szybkość (28 proc.), pojemność (15 proc.), oraz wygląd samochodu (15 proc.).

Wyniki badania pokazują, że mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego najczęściej wynajmują pojazdy z wypożyczalni samochodów , by podróżować – czy to w kraju, czy za granicą. Nieprzerwany dostęp do auta podczas wizyty w obcym mieście, czy kraju daje dużą niezależność – mówi Maciej Tórz, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Rentis SA. - Wybierając w wypożyczalni samochód do takich celów, warto zwrócić uwagę na wielkość bagażnika i ilość miejsca w środku, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort podróży. Z doświadczenia, ale także z wyborów naszych klientów wiemy, że na dłuższe wyjazdy najlepiej sprawdzą się pojazdy z segmentu C i D. Natomiast warto pamiętać, że w ofertach firm wynajmujących auta na krótki okres, inaczej mówiąc wypożyczalni samochodów, znajdziemy cały wachlarz możliwości, z którego każdy będzie mógł wybrać idealne rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

 

Plany na wakacje?

Okazuje się, że 54 proc. respondentów zamieszkujących województwo kujawsko-pomorskie, planuje spędzić wakacje, podróżując po kraju, 10 proc. zamierza wyjechać za granicę, a 12 proc. zdecyduje się zarówno na wyjazd krajowy jak i zagraniczny. Decyzji na temat kierunku wyjazdu nie podjęło jeszcze 13 proc. respondentów, a 1,5 proc. z nich planuje zostać w wakacje w domu. Spośród badanych, którzy mają już zaplanowany urlop, ponad 28 proc. respondentów zastanawia się nad wynajmem pojazdu na tę okoliczność. Jako główne powody podają wygodę (69 proc.), sprawdzony i niezawodny samochód (46 proc.), pełne ubezpieczenie i gwarancję stałych kosztów (46 proc.), oraz niezależność (39 proc.). Dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego ważne jest również bezpieczeństwo, szczególnie związane z sytuacją pandemiczną (39 proc.), respondenci nie kryją też obaw przed korzystaniem z masowych środków transportu (31 proc.). Cechą wynajmu, która mogłaby skłonić mieszkańców tego województwa do krótkoterminowego wynajmu auta z wypożyczalni samochodów, jest też pewność, że zabezpieczone będą wszystkie kwestie techniczne pojazdu i o nic nie muszą się martwić w trakcie podróży .

Za co cenimy wynajem z wypożyczalni?

W przypadku wypożyczania auta z wypożyczalni (Rent a Car) respondenci zwracają największą uwagę na koszty (53 proc.), możliwość wynajmu dokładnie takiego samochodu, jaki akurat jest potrzebny (53 proc.), oraz możliwość wynajmu samochodu na krótki czas (53 proc.). Mieszkańcy tego województwa przyznają że ważna jest dla nich przejrzystość umowy – w przypadku wynajmu wiedzą, za co płacą (40 proc.), czterech na dziesięciu respondentów zwraca uwagę na dogodne miejsce odbioru pojazdu, taki sam odsetek badanych deklaruje, że ważna jest niezawodność wynajmowanego pojazdu. Co trzeci mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego chce mieć pewność, że jego samochód jest odpowiednio zdezynfekowany, a 27 proc. ceni sobie proste formalności.

Osoby wynajmujące samochody chcą mieć przede wszystkim pewność, że nie pojawią się żadne dodatkowe opłaty - mówi Paweł Piórkowski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Hertz (Motorent Sp. z o.o.).  -W renomowanych wypożyczalniach cena za wynajem i ewentualne dodatkowe usługi jest z góry znana i konsument nie ponosi żadnych nieplanowanych kosztów. Ważnym aspektem jest także szybkość realizacji usługi – samochód jest dostępny już na drugi dzień od złożenia dyspozycji. Stawiamy na minimum formalności i proste zasady, a informacje na temat cen wynajmu są łatwo dostępne na stronach internetowych wypożyczalni aut (firm Rent a Car), w tym tych będących Członkami PZWLP. Oferowane samochody są nowoczesne, bezpieczne i niezawodne, a w razie nieprzewidzianych sytuacji klienci mogą zawsze liczyć na całodobowe wsparcie informacyjne i techniczne. W przypadku awarii udzielana jest im pomoc assistance.Konsumenci chcą mieć również pewność, że dostają sprawdzony technicznie i bezpieczny samochód i na to mogą liczyć w renomowanych wypożyczalniach funkcjonujących na polskim rynku, gdzie auta są często fabrycznie nowe lub w bardzo młodym wieku, sięgającym zazwyczaj maksymalnie 1 roku.

 

Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego spędzą tegoroczne wakacje głównie na krajowych podróżach, na które niemal co trzeci z nich wynajmie pojazd z wypożyczalni samochodów (Rent a Car). Podczas wynajmu zwracają szczególną uwagę na ceny i możliwość dobrania auta dokładnie pod aktualne potrzeby. Firmy oferujące wynajem krótkoterminowy (Rent a Car) mają szeroki wachlarz możliwości wyboru aut, a wycen poszczególnych pojazdów można dokonać za pomocą specjalnego kalkulatora na stronach internetowych firm oferujących wynajem krótkoterminowy. W przypadku wynajmu krótkoterminowego konsument ponosi jedynie koszt wypożyczenia auta oraz uiszcza zwrotną kaucję.[1] Badanie PZWLP zostało przeprowadzone na grupie osób zamieszkujących poszczególne województwa w Polsce i posiadających prawo jazdy kategorii B.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MSL Group
http://www.mslgroup.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl