Legalny tuning


Legalny tuning
2018-08-08
Sportowy wygląd, olbrzymi spojler i jeszcze więcej koni mechanicznych pod maską samochodu. Wyobraźnia osób zajmujących się tuningiem nie ma granic. Jednak każdy z nas powinien wiedzieć, że istnieją prawne granice, możliwości przeróbki każdego pojazdu.

Niektóre zmiany, które nam mogą się wydawać niewinne, zostaną zakwestionowane podczas kontroli drogowej i spowodują, że nie „zaliczymy” przeglądu technicznego.

Przeczytaj również:

Zanim zabierzemy się za podkręcanie naszej maszyny, warto pomyśleć, z jakich części będziemy korzystać. Rozglądajmy się tylko za legalnymi źródłami w renomowanych sklepach internetowych. Takich jak choćby Hild Tuning. Szukanie elementów w podejrzanych źródłach, może nas bowiem narazić na kłopoty, o których nawet nie chcemy myśleć. Drugim krokiem jest wybór osoby, która zajmie się naszym samochodem. Tu też nie powinno być przypadku. Starajmy się, aby był to profesjonalista, który potrafi podnieść parametry techniczne samochodu, przy jednoczesnym uatrakcyjnieniu go w sensie wizualnym i estetycznym.

Jeśli jesteśmy niedoświadczeniu w tej dziedzinie, to musimy wiedzieć, że istnieje tuning mechaniczny i optyczny. Ten pierwszy skupia się na polepszeniu technicznych parametrów samochodu i sprawia, że jest on wydajniejszy i mocniejszy. Tuningowanie sprowadza się tu do modyfikacji podwozia, mocy pojazdu, silnika czy też układu paliwowego lub napędowego. Samochody po takim tuningu osiągają większe prędkości, mają lepszą przyczepność, a najlepsi spece potrafią znacząco poprawić bezpieczeństwo korzystania z danego pojazdu.

Dzieje się to poprzez na przykład wzmocnienie hamulców czy też zamontowaniu klatki lub pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa. Z kolei tuning optyczny jak sama nazwa wskazuje, skupia się głównie na takiej zmianie wyglądu samochodu, aby w sposób znaczący wyróżniał się wśród innych pojazdów nawet tego samego typu.

Dokonując przeróbek lub zlecając je profesjonalnej obsłudze pamiętać warto, że prawo dokładnie określa jakie warunki techniczne musi spełniać pojazd, żeby móc poruszać się po polskich drogach. Ustawa określa tu szczegółowe warunki techniczne dla określonych rodzajów pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia. Tuning auta nie może też zagrażać bezpieczeństwu osób poruszających się na drodze, ani też wydzielać szkodliwych substancji, powodować nadmiernego hałasu czy nawet niszczyć drogi, po której poruszać się będzie samochód. Jednocześnie kierowca musi mieć zapewnione pole dostatecznego widzenia, co musimy wziąć pod uwagę, a jeśli tego nie zrobimy, to powinniśmy spodziewać się mandatu od pierwszego patrolu policji, który spotkamy zaraz po wyjeździe z warsztatu. Dlatego podejmując się zmian w samochodzie, warto uważać, żeby po prostu nie przesadzić i nie dokonać takich przeróbek, które będą niezgodne z obowiązującym prawem. Osoba wykonująca zamówienie nie poniesie odpowiedzialności. Poniesiemy ją wyłącznie my. Jednym słowem podwójnie zapłacimy za swój błąd. Wpierw jako wynagrodzenie za wykonanie usługi, a następnie w formie mandatu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl