Leasing samochodowy. O co w tym chodzi?


Leasing samochodowy. O co w tym chodzi?
2018-06-21
Leasing to nic innego jak odpłatne użytkowanie rzeczy, w tym samochodu, przez określony czas i na konkretnych warunkach. Powszechnie kojarzy z firmową flotą samochodową, jednak nie ma przeszkód ku temu, by korzystały z niego również osoby prywatne.

Leasing samochodowy jest świetną alternatywą kupna nowego samochodu i często jedyną możliwość cieszenia się firmowym autem. Większość konsumentów łączy go z usługą dostępną wyłącznie dla przedsiębiorstw. Do niedawna rzeczywiście tak było. Jednak obecnie ta forma korzystania z samochodu nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nich. Samochód w odpłatne użytkowanie mogą wziąć także osoby prywatne.

Przeczytaj również:

Leasing samochodowy. Z czym to się je?

Zaletą leasingu są niższe raty w stosunku do rat kredytu, a do tego mamy możliwość przetestowania różnych samochodów w stosunkowo krótkim czasie. Zapewnia nam to okresowa wymiana auta. Zanim jednak zdecydujemy się na takie korzystanie z samochodu koniecznie trzeba poznać jego formy. Ze względu na przynależność do majątku można mówić o leasingu operacyjnym. Oznacza to, że leasingodawca (firma – zwykle dealer samochodowy – lub bank) jest właścicielem samochodu w czasie eksploatowania go przez leasingobiorcę. Co wiąże się z namacalnymi korzyściami dla tego pierwszego. Może on odpisywać amortyzację – która traktowana jest jak koszt uzyskania przychodów – pochodzącą zarówno od opłaty początkowej, jak i comiesięcznej raty. Druga forma to leasing finansowy, który w uproszczeniu można porównać do sprzedaży ratalnej. Tutaj właścicielem jest leasingobiorca i to on ma prawo dokonać odpisów amortyzacyjnych od opłaty początkowej i odsetek od rat, ponieważ stają się one częścią jego przychodów.

Umowa – ważne aspekty

Przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać i zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie. A mianowicie na wysokość opłat, jakie proponuje nam leasingodawca i czy w trakcie trwania umowy będą one mogły ulec zmianie. Oprócz tego upewnijmy się czy będziemy mieli możliwość przedterminowego rozwiązania umowy. A także w jaki sposób rozliczana jest szkoda całkowita samochodu, czy są jakieś koszty dodatkowe, kto pokrywa koszt ubezpieczenia i serwisu. Niedoświadczony konsument może mieć problem z odnalezieniem się w takich szczegółowych zapisach. Dlatego ze względu na bezpieczeństwo domowych finansów niezwykle istotne jest wybranie sprawdzonej i rzetelnej firmy świadczącej usługi leasingowe, takiej jak np. Volkswagen leasing. Volkswagen oferuje swoim klientom elastyczną umowę, którą można dopasować do swoich potrzeb, a także bezpłatne naprawy i serwisowanie auta.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl