Kategorie wag samochodowych i ich charakterystyka


Kategorie wag samochodowych i ich charakterystyka
2019-02-01
Pomiar masy pojazdu jest szczególnie istotny w takich gałęziach przemysłu jak rolnictwo czy przemysł transportowy. Dzięki znajomości konkretnych wartości ciężaru samochodu można wyznaczyć optymalne jego obciążenie.

Poza tym, przedsiębiorstwo musi sprawdzić czy waga samochodu wraz z towarem mieści się w wyznaczonych przez przepisy limitach.

Przeczytaj również:


Co to są wagi samochodowe?

Wagi samochodowe są to urządzenia, które służą do pomiaru masy znajdujących się na nich obiektów. W szczególności dotyczy to samochodów dostawczych i ciężarowych. Wagi samochodowe spotyka się m.in. w punktach celnych i punktach załadunkowych przedsiębiorstwa. Wyróżnia się kilka rodzajów wag, w zależności od czynnika kategoryzującego. Biorąc pod uwagę rodzaj pomiaru, mamy do czynienia z wagami elektronicznymi, mechanicznymi albo elektro-mechanicznymi. Można podzielić wagi ze względu na rodzaj jej nawierzchni. W tym przypadku wyróżniamy wagi stalowe, betonowe i betonowo-stalowe. Ważne są także wymiary powierzchni wagi. Przykładowo, samochody o masie całkowitej do 60 ton mogą być ważone na powierzchni 24x3 m.Budowa wagi samochodowej

Bardzo często w przypadku wag betonowych i metalowych stosuje się konstrukcję modułową. Takie rozwiązanie pozwala na pomiar ciężaru całego urządzenia. Dzięki modułom uzyskujemy wagę o długości 4-28 metrów. Wewnątrz wagi znajdują się czujniki, które odpowiadają za dokonanie pomiaru. W zależności od długości wagi liczba czujników jest inna. Innym typem wag są mechanizmy najazdowe, które montuje się na stałe. Po ich zamocowaniu nie ma możliwości zmiany położenia. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni wokół wagi. Musimy mieć wolną przestrzeń na wjazd i wyjazd pojazdu. Prawidłowy odczyt masy pojazdy zostanie dokonany tylko, gdy samochód będzie się znajdował czterema kołami na wadze. Wagi betonowe występują w formie najazdowej i wgłębionej. Przykładem solidnej i dokładnej wagi jest: https://www.tamtrongroup.com/pl/product/wagi-samochodowe-prefabrykowane/. Produkt firmy Tamtrongroup umożliwia ważenie pojazdów do 120 ton. Metalowe wagi dostępne są jedynie w formie najazdowej, jej elementy pokrywane są powłoką antykorozyjną.Jak dobrać wagę samochodową

Oczywiście waga samochodowa musi być dopasowana do rodzaju pojazdu. Trzeba dokładnie ustalić potrzebną wielkość powierzchni wagi, by późniejsze pomiary były rzetelne i dokładne. Poza tym, warto zdecydować się na produkt zaufanego producenta, który gwarantuje wysoką jakość urządzenia. Niektóre firmy wraz z wagami samochodowymi proponują usługę magazynowania i archiwizowania danych z pomiarów, co bardzo ułatwia pracę przedsiębiorstwa. Warto więc dokładnie zapytać o całościowy kształt oferty wag samochodowych. Przed zakupem urządzenia zawsze można skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców klienta.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl