Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas egzaminu na prawo jazdy?


Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas egzaminu na prawo jazdy?
2018-11-28
Doświadczenia egzaminacyjne kursantów jasno wskazują najczęściej popełniane błędy na egzaminach na prawo jazdy. Warto je znać, co pozwoli nam ich uniknąć.

Zwykle zapominamy zatrzymać się przed znakiem „Stop”, wymuszamy pierwszeństwo, nie ustępujemy pieszym na oznakowanym przejściu, a także nie zauważamy tabliczek do znaków drogowych.

Lista popełnianych przez nas błędów jest jednak znacznie dłuższa. Wielu kursantów nie zdaje egzaminu już na placu manewrowym – i to wcale nie z powodu niewykonania zadań egzaminacyjnych. Często nie potrafimy omówić podstawowych podzespołów znajdujących się pod maską auta, zapominamy zapiać pasy bezpieczeństwa czy też upewnić się o możliwości jazdy albo też ze stresu nie możemy w ogóle ruszyć itd.

Aby sobie pomóc, warto zadbać o wygodne obuwie i okulary, a także odpowiednie ustawienie fotela. Należy też m.in. przestrzegać zasady ograniczonego zaufania, uważać na rowerzystów, a także zwracać uwagę na tabliczki do znaków drogowych.

Przeczytaj również:

Błędy popełniane podczas wykonywania manewrów egzaminacyjnych

Wiele istotnych błędów popełniamy także podczas wykonywania manewrów egzaminacyjnych. Zwykle jest to brak umiejętności zwolnienia hamulca awaryjnego, brak umiejętności parkowania prostopadłego przodem i tyłem, parkowania równoległego, zatrzymanie pojazdu w nieprawidłowej odległości od linii przerywanej podczas jazdy, nieumiejętne używanie gazu, sprzęgła i hamulca podczas ruszania na wzniesieniu. Jeśli uda nam się wyjechać z placu manewrowego, na mieście też popełniamy wiele błędów – na przykład nie zwracamy uwagi na tabliczki do znaków drogowych, wymuszamy pierwszeństwo i nadużywamy lewego pasa ruchu.

Błędy najczęściej popełniane na mieście

Podczas jazdy po mieście zwykle nie dostrzegamy niektórych znaków, ale także tabliczek do znaków drogowych, np. tabliczki wskazującej rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie, odcinek drogi, na którym występują koleiny, informującej o początku lub końcu zakazu postoju lub zatrzymywania czy też tabliczki wskazującej, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Tabliczki do znaków drogowych przekazują ważne informacje i są równie istotne jak sam znak.

Poza tym do częstych błędów popełnianych na mieście należy także brak zatrzymania przed sygnalizatorem ze strzałką warunkową, zmiana pasa ruchu na linii ciągłej, przejazd przez skrzyżowanie na pomarańczowym świetle, skręt w lewo na drodze jednokierunkowej ze środka jezdni, a także słaba dynamika jazdy świadcząca o zbyt słabych umiejętnościach kandydata na kierowcę.

Uwaga na tabliczki do znaków drogowych

Tabliczki do znaków drogowych umieszczone są pod znakami, ale warto pamiętać, że stanowią one integralną część znaku. Pełnią one funkcję uzupełnienia treści poprzez dostarczenie informacji dodatkowych, precyzują i uzupełniają treść znaku wraz z którym występują. Mogą np. wskazywać odcinek drogi, na którym dany znak obowiązuje, informuje, jakie pojazdy są zobowiązane zastosować się do znaku, a także, w jaki sposób, względem krawędzi jezdni, można zaparkować.

Warto też zwrócić uwagę, że tabliczki do znaków drogowych mogą występować w różnym kształcie i kolorze. Najczęściej jest to prostokąt lub kwadrat, na którym widnieje piktogram albo napis w kolorze czarnym. Tło z kolei zależy od tego, której grupy znaków tabliczka stanowi uzupełnienie.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl