Jaki akumulator do auta?


Jaki akumulator do auta?
2019-10-09
Zapewne każdy właściciel samochodu osobowego zadaje sobie to pytanie, kiedy stara bateria odmawia posłuszeństwa, a zakup nowej w gąszczu internetowych ofert akumulatorów typu wydaje się być skomplikowaną łamigłówką.

Ponadto sytuacji nie poprawia fakt, iż na rynku swoje produkty oferuje spora liczba producentów, a ci z kolei prezentują coraz to nowsze nowinki techniczne. Z całą pewnością nasz wpis pomoże niejednemu kierowcy w doborze właściwego akumulatora do swojego samochodu.

Przeczytaj również:


Zastanów się zanim kupisz

Jesień i zima to na swój sposób piękne pory roku, ale przychodzące wraz z nimi kapryśne czy wręcz ekstremalne warunki atmosferyczne, w tym termiczne, nie są czymś co „lubią” akumulatory montowane w przeciętnym aucie. Dlatego też warto dobrze zapoznać się z aktualną ofertą producentów i zrobić dobre rozeznanie rynku.

Podstawowe rodzaje baterii samochodowych to:

  • kwasowo-ołowiowe

  • żelowe

  • AGM (z włóknem szklanym).Bateria kwasowo-ołowiowa

Pierwszy z nich to najpopularniejszy rodzaj akumulatora spotykany zarówno we współczesnych samochodach, jak i w tych kilkunastoletnich. Jest to również najprostsza i najtańsza bateria na rynku. Dodatkowo jej wymianę można przeprowadzić samodzielnie i nie sprawia większych kłopotów. Podczas obsługi warto zachować ostrożność, ponieważ zawiera w sobie silnie żrący elektrolit (kwas siarkowy). Jednak majsterkowanie przy baterii odchodzi do lamusa, ponieważ zdecydowana większość kwasowo-ołowiowych „kostek” jest bezobsługowa. Ponadto jest ona wrażliwa na rozładowanie.Bateria żelowa

Akumulatory żelowe różnią się od wyżej wspomnianych formą w jakiej występuje elektrolit – w tym przypadku jest to masa żelowa. Ten typ posiada większą pojemność, a co za tym idzie jest bardziej odporny na rozładowanie. Dodatkowo pozycja ułożenia podczas pokonywania podjazdów i zjazdów, nie ma żadnego wpływu na jego żywotność czy zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa. Jest on odporny na wszelkiego rodzaju drgania i wstrząsy. Akumulator żelowy kosztuje więcej, ale cechuje się większymi bezpieczeństwem i trwałością. Nie wymaga obsługi.Bateria AGM (z włóknem szklanym)

Akumulator typu AGM (ang. Absorbent Glass Mat) to najnowocześniejsza oraz najdroższa bateria na rynku. Oczywiście ma to swoje zalety i wady. Budowa tego akumulatora różni się nieco od dwóch wcześniejszych, jednak zasada działania pozostaje bez większych zmian. AGM oznacza mniejsze rozmiary oraz tę samą pojemność w porównaniu do baterii żelowej czy tradycyjnej. Tutaj włókno szklane jest nasączone elektrolitem, co sprawia, że akumulator jest wyjątkowo trwały na fizyczne uszkodzenia. A jeśli już dojdzie do rozszczelnienia, to żadna substancja nie wyleje się z niego. Podobnie jak pozostałe, również jest bezobsługowy.Podsumowanie

Odpowiadając na tytułowe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju samochodu, budżetu jego właściciela oraz warunków przechowywania i charakteru jazdy (miasto lub teren). Podczas zakupu akumulatora należy znać jego podstawowe parametry jak: napięcie (np. 12V), pojemność (np. 74Ah), prąd rozruchu (np. 680A). W tym celu warto zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu, aby dobrać baterię zgodną z zaleceniami producenta. Niekoniecznie musi to być oryginał, ale można rozważyć zakup zamiennika dobrej jakości. W przypadku problemów warto też podpytać specjalistę. Przedstawiciele sklepów internetowych typu https://mobilny-akumulator.pl/doradzają zainteresowanym przed zakupem.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl