Jak zadbać o skórzaną tapicerkę?


Jak zadbać o skórzaną tapicerkę?
2018-01-11
Skórzana tapicerka, to stylowy element wnętrza każdego samochodu. Spełnia rolę nie tylko estetyczną, ale jest przy tym niezwykle trwałym materiałem. Regularne czyszczenie i pielęgnacja tapicerki skórzanej są niezbędne, żeby zachować ją w dobrym stanie.

Dzięki szerokiej gamie dostępnych na rynku produktów, wnętrze naszego pojazdu może przez lata wyglądać jak nowe.

Warto zadbać już od pierwszych miesięcy o jej odpowiednią ochronę przy użyciu właściwej chemii do tapicerek. Przyjęło się, że ciemna skóra powinna być czyszczona i pielęgnowana co cztery, a jasna co dwa miesiące. Zniszczenia, przebarwienia, otarcia, mogą być powodowane przez dżins, skórzane kurtki, odzież ze sprzączkami, guzikami, a także wszelkimi wystającymi, czy ostrymi elementami. Światło słoneczne, wysokie bądź niskie temperatury również nie działają korzystnie na tapicerkę.

Przeczytaj również:


Czyszczenie tapicerki skórzanej – czego unikać?

Warto wiedzieć, czego unikać, żeby czyszczenie tapicerki skórzanej nie zakończyło się jej nieodwracalnym zniszczeniem. Używanie wody we wstępnym procesie czyszczenia jest wskazane, jednak jej nadmiar prowadzi do pękania skóry, a szczotki o grubym i ostrym włosiu mogą powodować zarysowania. Odradza się również korzystania z szarego mydła, które może prowadzić do odbarwień. Największe szkody może przynieść stosowanie tzw. domowych sposobów na czyszczenie tapicerki skórzanej. Sok z cytryny, zmywacz do paznokci a także alkohol są często przyczyną jej trwałego uszkodzenia. Dlatego poleca się wybierać profesjonalne środki, które wyprodukowane są z myślą o wnętrzach aut.Jak prawidłowo czyścić skórzaną tapicerkę

Czyszczenie tapicerki skórzanej zaczynamy od dokładnego jej odkurzenia przy pomocy odkurzacza samochodowego. Należy pamiętać o dotarciu do wszystkich zakamarków i trudnodostępnych miejsc. Możemy pomóc sobie szczotką o obowiązkowo miękkim włosiu. Po dokładnym wyczyszczeniu wnętrza auta z kurzu, przystępujemy do przetarcia powierzchni mikrofibrą z niewielką ilością wody. Czyszczenie tapicerki skórzanej najlepiej jest przeprowadzać przy użyciu płynów do prania. Powinny to być środki dedykowane specjalnie do wnętrz pojazdów. Nakłada się je zwykle przy użyciu pianownicy lub bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Następnie przy pomocy szczotki o miękkim włosiu, szoruje się tapicerkę, przeciera suchą mikrofibrą, a na koniec pozostawia do przeschnięcia. Po użyciu płynu do prania tapicerki, skóra powinna pozostać matowa i pozbawiona nieprzyjemnych zapachów.Po czyszczeniu – pielęgnacja tapicerki skórzanej

Samo czyszczenie to jednak nie wszystko. Warto zadbać również o konserwację skóry przy użyciu profesjonalnej chemii do tapicerek, aby jak najdłużej pozostała sprężysta i nawilżona. Podstawą jest zaopatrzenie się w środek o sprawdzonym składzie. Cały proces warto rozpocząć od spryskania niewidocznego miejsca, aby sprawdzić działanie preparatu i uniknąć ewentualnych przebarwień tapicerki. Po zaaplikowaniu płynu na powierzchnię, rozprowadza się go kolistymi ruchami, a nadmiar wyciera przy użyciu mikrofibry. Nie tylko sprawia, że skóra jest miękka i gładka, ale zapobiega pęknięciom, wysychaniu i wydobywa naturalne barwy.

Zaniedbana tapicerka bardzo szybko traci swój urok. Zaniechanie jej ochrony wiąże się z naprawą, a ostatecznie, nawet wymianą, która potrafi być kosztowna. Dlatego warto ją regularnie czyścić i pielęgnować przy użyciu odpowiedniej chemii do tapicerek, żeby służyła nam w doskonałej kondycji, ciesząc oko przez lata.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl