Jak wybrać łańcuchy śniegowe


2018-01-19
Zgodnie z przepisami prawa drogowego obowiązującego w Polsce nie ma konieczności stosowania łańcuchów śniegowych nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Co więcej - jazda w łańcuchach w przypadku braku śniegu i czarnej drogi może skutkować otrzymaniem mandatu.

Są jednak sytuacje, kiedy stosowanie łańcuchów śniegowych jest bezwzdględnie konieczne - podczas trudnych warunków drogowych, zwłaszcza w trakcie intensywnych opadów białego puchu, założenie ich na koła może być bardzo pomocne. W niektórych rejonach Polski (głównie górzystych) w okresie zimy pojawiają się tabliczki z nakazem założenia łańcuchów śniegowych. I tutaj pojawia się częsty dylemat: jakie łańcuchy śniegowe wybrać, aby były one jak najbardziej optymalne. W tym przypadku dobrze zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

Marka i model samochodu
Podejmując decyzję o zakupie łańcuchów śniegowych należy zwrócić uwagę na markę samochodu. Dlaczego? Otóż zdecydowana większość producentów aut zaleca swoim klientom konkretne parametry łańcuchów – chociażby takie jak wysokość ogniw czy średnica drutu, z którego została wykonana sieć łańcucha. Często zdarzają się również sytuacje, w których producenci zabraniają stosowania łańcuchów do pewnych typów opon. W tym przypadku wskazane jest zakładanie tak zwanych łańcuchów tekstylnych, których zaletą jest to, iż zajmują niewiele miejsca w nadkolu i są z reguły tańsze. Wszystkie informacje na temat doboru i eksploatacji łańcuchów śniegowych w konkretnym modelu auta można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

Rozmiar koła
Jedną z najważniejszych zasad podczas doboru łańcuchów śniegowych jest dopasowywanie ich do rozmiaru koła. Jednocześnie należy pamiętać, iż standardowe tabele rozmiarów łańcuchów wskazują ich optymalne wielkości dla opon nowych. W przypadku poszukiwania łańcuchów do opon używanych należy zwrócić uwagę na to, czy producent przewidział możliwość ich wydłużenia lub skrócenia, bowiem opony używane będą miały nieznacznie mniejszy obwód, a co za tym idzie ryzyko niedopasowania łańcuchów jest duże.

Producent

Przeczytaj również:

Ważną kwestią w przypadku zakupu łańcuchów śniegowych jest zwrócenie uwagi na producenta. Warto tutaj pamiętać, iż markowe łańcuchy są zawsze w widoczny sposób oznaczone danymi producenta. Te najtańsze (najczęściej spotykane w supermarketach) zazwyczaj nie posiadają takiej informacji.

Certyfikaty

Renomowane łańcuchy śniegowe (z logo producenta) powinny posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. W tym przypadku najważniejsze są normy TUV i Ö-norm, które gwarantują bezpieczeństwo i trwałość w trudnych oraz nieprzewidywalnych warunkach zimowych. W przypadku modeli, które nie posiadają nazwy producenta nie można mieć pewności, czy są one godne zaufania i czy spełniają niezbędne wymagania stawiane łańcuchom śniegowym.

Jakość

Niezwykle ważną cechą łańcuchów śniegowych jest ich wysoka jakość. Należy pamiętać, iż mają one zapewnić bezpieczeństwo na drodze - dlatego nie warto kupować tych najtańszych i niesprawdzonych modeli, bo to jakoś odgrywa tu kluczową rolę. Dobre łańcuchy śniegowe powinny być wykonane ze stali stopowych (czasami z domieszką tytanu) i poddane obróbce cieplnej (co wpływa na utwardzenia ogniw). Dodatkowo charakteryzują się wysoką gęstością siatki. Te wszystkie elementy łańcucha wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Łańcuchy śniegowe są takim elementem wyposażenia samochodu, który w bardzo dużym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo na drodze. Co równie ważne – to nie jest zakup jednorazowy, ale zakup na lata. I chociaż najtańsze łańcuchy można zakupić już za 100 zł, to w tym przypadku nie warto kierować się jedynie ceną. Łańcuchy śniegowe można kupić zarówno w sklepach online, jak i stacjonarnie. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, które decydują o jakości, trwałości i bezpieczeństwie.

Nadesłał:

SklepAndra

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl