Jak wybrać bagażnik na dach samochodu?


Jak wybrać bagażnik na dach samochodu?
2018-03-27
Już tylko miesiąc został do rekordowo długiej majówki! Czas zarezerwować noclegi, spakować walizki i powoli szykować się do wyjazdu. W takiej sytuacji dobrze wyposażyć się w dodatkową przestrzeń bagażową w aucie. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż bagażnika dachowego.

Bagażnik dachowy to prosty i efektywny sposób na powiększenie możliwości transportowych twojego pojazdu. Dzięki sporej pojemności, jaką oferują poszczególne modele, bez trudu zapakujesz do nich to, co w środku pojazdu nie mogłoby się zmieścić. Bagażniki dachowe są szczególnie przydatne wtedy, gdy wybieramy się w długą podróż, wymagającą zabrania sporej ilości bagażu. Jak zatem dobrać bagażnik odpowiednio do swoich oczekiwań, możliwości i przede wszystkim samochodu?

Przeczytaj również:


Bagażniki bazowe – bez nich ani rusz

Zanim jednak wybierzemy interesujący nas bagażnik, należy sprawdzić swoje auto. Przed montażem samego bagażnika należy bowiem wyposażyć samochód w tak zwany bagażnik bazowy. Bagażniki bazowe stanowią on podstawę do montażu następnych akcesoriów. mogą być bowiem stosowane tylko wtedy, gdy samochód jest wyposażony w zaczepy umożliwiające montaż. Zaczepy tego typu, umieszczone wewnątrz relingów, stanowią standardowy element wyposażenia większości nowych samochodach. W starszych modelach możemy jednak mieć do czynienia z sytuacją, gdy rzeczonych zaczepów brak. Taka sytuacja powoduje konieczność zastosowania bagażnika na relingi, którego instalacja opiera się na tak zwanych łapach montażowych. Dzięki temu nadawać będzie się on do zastosowania w każdym pojeździe. Na łapach osadzone są belki montażowe, wykonane zazwyczaj ze stali lub aluminium.

Przykład bagażnika dachowego na relingi:

Bagażnik dachowy na relingi ALFA Alu 1.3 DYNAMIC + klucz (źródło: motoautko.pl)Kosz dachowy – najlepszy dla ponadgabarytowych materiałów

Gdy posiadamy już na wyposażeniu bagażnik bazowy, możemy przejść do wyboru właściwego rodzaju kosza lub skrzyni. To pierwsze rozwiązanie polecane jest głównie osobom, które często przewożą ładunki o specyficznych lub niestandardowych gabarytach. Bagażnik typu koszowego nadaje się do przewozu towarów wystających poza obrys pojazdu, co czyni go doskonałym rozwiązaniem na przykład dla budowlańców. Na koszu dachowym możemy również przewozić sporo bagaży. W takim wypadku trzeba jednak uważać na warunki pogodowe, dlatego też podczas transportu walizek na otwartym bagażniku lepiej mieć ze sobą solidne torby.Box dachowy – wygodnie i bezpiecznie

Jeżeli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie przewożonych materiałów, a dodatkowo uważamy, że bagażnik powinien być zarówno funkcjonalny, jak również wygodny w eksploatacji, najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas kupno tak zwanego boxu dachowego. Popularnie zwane trumną lub cygarem, skrzynie tego typu dostępne są w szerokim wachlarzu rozmiarów, dzięki czemu można je dobrać zarówno pod kątem maksymalnego udźwigu dachu samochodu, jak również ze względu na cenę. Boxy dachowe zapewniają duży komfort użytkowania dzięki usunięciu konieczności stosowania linek mocujących, tak jak ma to miejsce w przypadku kosza dachowego. Ich pojemność waha się między 300 a nawet 600 litrów, jednak należy również sprawdzić maksymalny udźwig danej skrzyni. Box dachowy to również optymalny sposób na bezpieczny transport nart i snowboardów, które umieszczone w środku auta mogłyby zostać porysowane lub w jakiś sposób uszkodzone.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl