Jak samodzielnie przeprowadzić montaż haka holowniczego?


Jak samodzielnie przeprowadzić montaż haka holowniczego?
2017-09-30
Samochody produkowane jeszcze kilkanaście lat temu, bardzo często posiadały na stałe zamontowany hak holowniczy. Obecnie jest to niezgodne z przepisami europejskimi, dlatego pojazdy mogą być wyposażane jedynie w hak zdejmowany.

Jego obecność powinna być ponadto obowiązkowo zarejestrowana przez wydział komunikacji.

Rodzaje haków holowniczych

Hak holowniczy pozwala na zwiększenie możliwości przewozowych samochodu. Element ten występuje w kilku różnych rodzajach, których ceny wahają się w przedziale od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Najdroższe modele oferowane są zwykle bezpośrednio przez dealerów samochodowych oraz przeznaczone dla konkretnych marek. Bardzo często ich cena uzależniona jest od trudności obsługi oraz zaawansowania konstrukcji haka pod względem technicznym. Na rynku znaleźć można również najprostsze urządzenia z zaczepem odkręcanym, kulowym, patentowym lub wypinanym, a także nie wymagającym użycia żadnych narzędzi. Haki różnią się również sposobem montażu. Mogą być pionowe, poziome lub posiadać końcówkę ukrytą pod zderzakiem. Typ haka należy dobrać do własnych upodobań oraz potrzeb. Znaczenie ma przede wszystkim jego prawidłowy montaż.

Przeczytaj również:

Montaż haka holowniczego

W samochodach osobowych montaż haka holowniczego jest dość skomplikowaną sprawą. Wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, bez której istnieje ryzyko mechanicznego uszkodzenia auta lub instalacji elektrycznej. Ponieważ konieczne jest nie tylko założenie zaczepu, ale również zintegrowanie go z pojazdem, montaż haka holowniczego może potrwać nawet kilka godzin. Belkę haka należy połączyć z elementami nośnymi auta, w miejscu wyznaczonym do tego celu przez producenta. W zestawie razem z hakiem znaleźć można wszystkie niezbędne do przeprowadzenia montażu elementy, na przykład śruby. Podczas wykonywania operacji należy połączyć instalację elektryczną samochodu z gniazdem elektrycznym haka. Dzięki temu zarówno w samochodzie, jak i przyczepie możliwe jest prawidłowe działanie oświetlenia niezbędnego do poruszania się po drogach w bezpieczny sposób. Nierzadko w celu zamontowania haka niezbędne jest wywiercenie odpowiednich otworów w zdjętym uprzednio zderzaku.

Użytkowanie haka holowniczego

Sam montaż haka holowniczego nie uprawnia właściciela do podłączenia bagażnika lub przyczepy. Konieczne jest jeszcze potwierdzenie prawidłowości instalacji oraz jej zgodności z aktualnymi przepisami. W celu uzyskania potwierdzenia, należy przeprowadzić diagnozę w najbliższej Stacji Okręgowej Kontroli Pojazdów. Prawidłowość montażu i sprawności haka oraz instalacji elektrycznej może być wykonane podczas dowolnego przeglądu technicznego. Nie należy jednak czekać z tym na ostatnią chwilę. Po przeprowadzeniu diagnostyki oraz uzyskaniu zaświadczani konieczne jest udanie się do macierzystego wydziału komunikacji. Tam dopełniane są ostateczne formalności, które zazwyczaj załatwić można w ciągu jednego dnia. Po ich zakończeniu można natychmiast rozpocząć korzystanie z możliwości haka holowniczego oraz przyczep.

Na podstawie: https://adamot.pl/blog/montaz-haka-holowniczego-jakie-mozemy-napotkac-trudnosci/

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Joanna, 2018-10-12 12:18:16

    pomocny artykuł! szukałam długo haka do mojego volkswagena passata i natrafiłam na kilkanaście ofert, ale zdecydowanie najbardziej pdoobała mi się profesjonalna rozmowa z doradcą Panem Darkiem z dobrehaki.pl - doradził miejsce montażu, wytłumaczył wszystko i udzielił dobrego rabatu :)) to prawda, że trzeba mieć trochę wiedzy na temat budowy samodchodu i nie warto ryzykować szczególnie w nowym samochodzie


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl