Jak rozliczyć PIT online przez internet?


Jak rozliczyć PIT online przez internet?
2018-02-28
Rozliczenie deklaracji podatkowej wygodnie, siedząc na fotelu z filiżanką kawy w ręku, było jeszcze do niedawna mrzonką. Dziś na szczęście, w erze cyfryzacji również urzędy skarbowe w całej Polsce umożliwiły składanie formularzy PIT tą drogą.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób rozliczyć PIT przez internet, skorzystaj z naszych wskazówek.

Przeczytaj również:

Rozliczenie PIT 2017 przez internet. Co należy wiedzieć?

Od kilku lat podatnicy mają możliwość rozliczania formularza PIT przez internet. Jest to pełnoprawne narzędzie, traktowane na równi z formularzami przesyłanymi pocztą czy składanymi osobiście w urzędach skarbowych. Co więcej, deklaracje PIT przesyłane drogą online są rozpatrywane w pierwszej kolejności, dzięki czemu podatnicy mają realną szansę na szybszy zwrot nadpłaty, o ile ta jej przysługuje.

Osoby, które wciąż sceptycznie podchodzą do składania deklaracji podatkowej za 2017 rok przez internet, niech uspokoi fakt, że chwilę po tym, jak prześlą one drogą online swój PIT, otrzymają na adres e-mailowy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które daje gwarancję, że dokument dotarł do urzędu na czas. Wtedy już nie pozostają żadne wątpliwości, że deklaracja PIT wysłana drogą internetową została wysłana poprawnie.

Jak rozliczyć PIT online przez internet?

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób rozliczyć pit przez internet, koniecznie wejdźcie na stronę internetową https://www.pitax.pl/pit-online/. Znajdziecie tu aplikację, dzięki której szybko uporacie się z rozliczeniem PIT. Do wypełnienia deklaracji potrzebujecie jedynie swojego PIT-u 11 (lub kilku PIT-ów 11, jeśli pracowaliście dla kilku pracodawców w ubiegłym roku podatkowym). Wypełnianie PIT-u rozpoczynacie od podania informacji, za kogo rozliczanie PIT (możecie zrobić to za siebie, za współmałżonka lub inną osobę). Co ciekawe, tą drogą mogą rozliczać się także osoby samotnie wychowujące dzieci. Drugim krokiem jest wskazanie, na podstawie których źródeł dochodu otrzymaliście wynagrodzenie w ubiegłym roku. Program podpowie, w jakich polach należy wpisać dochód z 2017 roku, kwotę odprowadzonych zaliczek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne itp. Potem program zapyta, czy mamy dzieci. Jeśli tak, wskaże pola niezbędne do poprawnego wypełnienia PIT-u. Jeśli nie, przekieruje nas do kolejnego kroku. Program podpowie i przypomni, aby skorzystać z ewentualnej ulgi podatkowej, na przykład poprzez rozliczenie wydatków poniesionych na internet w kolejnych miesiącach zeszłego roku lub ulgi powstałej na skutek zakupu mieszkania.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl