Jak przygotować auto terenowe do sezonu? - praktyczne informacje


Jak przygotować auto terenowe do sezonu? - praktyczne informacje
2015-03-25
Zima jest zdecydowanie za nami i nic ani nikt nie zapowiada już opadów śniegu ani niskich temperatur. Za oknem mamy już wiosnę i choć przyroda jeszcze nie obudziła się do życia czuć już pewne poruszenie wśród off-roadowej braci.

Sezon wiosenny i letni to zdecydowanie czas największej aktywności wszystkich fanów rajdów terenowych. Wynika to z bardziej sprzyjających warunków do off-roadu a co za tym idzie znacznie większej ilości imprez, w których można uczestniczyć. Początek sezonu to również doskonały czas, żeby zadbać o przegląd i przygotowanie swojego auta do wycieczek w teren.

Przegląd i przygotowanie auta możemy zrobić samodzielnie lub zlecić go profesjonalistom w serwisie 4x4. Wszystko zależy od naszej wiedzy i umiejętności oraz znajomości budowy i działania naszego auta. Jednak do pełnego przeglądu warto również podpiąć auto pod profesjonalny komputer diagnostyczny by mieć pełny obraz stanu naszego auta.

Do podstawowych rzeczy wymagających przeglądu i przystosowania auta terenowego do nowego wiosennego sezonu na pewno należy przegląd wszystkich płynów: chłodniczych, hamulcowych, oleju, warto również spojrzeć na szczelność instalacji wspomagania kierownicy czy oleje w skrzyni biegów. Pewność, że nigdzie niczego nie brakuje uchroni nas przed awarią w najmniej oczekiwanym momencie.

Jeśli na sezon zimowy w naszym aucie terenowym lub SUV wymienialiśmy opony na zimowe to już czas, aby z powrotem założyć opony letnie, które przy wyższych temperaturach mniej się zużywają i lepiej sprawdzają w trasie lub w terenie. Jeśli wymiana opon jest zbędna to powinniśmy sprawdzić ich ciśnienie.

Kolejna rzecz to przegląd stanu akumulatora. Może się zdarzyć, że po zimie i dłuższym przestoju - jeśli auto nie było używane akumulator jest rozładowany i wymaga podpięcia go pod prostownik. Kontrola powinna objąć również stan elektrolitu jeśli nasz akumulator jest obsługowy, stan przewodów i klem i ich czyszczeniu, jeśli zaśniedziały. Jeśli jesteśmy już przy akumulatorze, to zdecydowanie warto również zerknąć na alternator, który odpowiada za doładowanie akumulatora w trakcie jazdy. Przy alternatorze należy zmierzyć prąd ładowania, by sprawdzić czy jest on w pełni sprawny. Jeśli mamy podejrzenie, że nasz akumulator nie jest lub jest za słabo doładowywany przez alternator trzeba sięgnąć głębiej do alternatora i sprawdzić czy nie jest przypadkiem konieczna wymiana szczotek, łożysk, pasków, rolek lub czy potrzebne jest przeczyszczenie komutatora. Są to jednak nieco bardziej skomplikowane czynności i warto je przeprowadzać pod okiem bardziej doświadczonych osób.

Pozostając przy kwestiach zasilania zarówno w autach osobowych jak i terenowych należy przyjrzeć się świecom zapłonowym lub żarowym. Te pierwsze należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta auta, z kolei świece żarowe trzeba sprawdzić miernikiem, jeśli są przepalone będą wymagały wymiany. Nieprawidłowości w tej kwestii można poznać chociażby po problemach z odpaleniem silnika lub przy nierównej jego pracy np. w trakcie przyspieszania (szarpanie auta). Podobne objawy może dawać także zanieczyszczony filtr paliwa, do którego również warto zajrzeć jeśli jest taka możliwość (w nowszych silnikach benzynowych filtry są bezobsługowe).

Przejdźmy do jednego z najważniejszych elementów szczególnie aut terenowych - zawieszenia. Konieczny jest przegląd całego układu łącznie z kierowniczym i wyeliminowanie znalezionych luzów, które pogarszają sterowność. Zużyte amortyzatory powinny zostać szybko wymienione ponieważ zmniejszają żywotność opon oraz rzutują negatywnie na drogę hamowania. Zawieszenie powinno zostać również skontrolowane pod kątem zbieżności kół a przy okazji warto przeprowadzić kontrolę hamulców - do tego jednak wymagana będzie stacja diagnostyczna.

Wizyta w profesjonalnym warsztacie 4x4 może dać nam jeszcze jedną korzyść - auto zostanie obiektywnie ocenione przez fachowców, którzy potrafią doradzić co jeszcze można poprawić, wymienić, jak dobrać części czy jak zwiększyć sprawność auta. Nam samym brakuje dystansu i zapewne również wiedzy, by czasem zwrócić uwagę na szczegóły, które podczas użytkowania auta mogą okazać się kluczowe dla jego sprawności.

Artykuł przygotowany przy współpracy ze specjalistami z firmy Janpol4x4.pl, która prowadzi sprzedaż opon i akcesoriów terenowych oraz prowadzi profesjonalny warsztat off-road.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl