Jak korzystnie wynająć samochód z wypożyczalni?


Jak korzystnie wynająć samochód z wypożyczalni?
2018-09-14
Na wakacjach lub w podróży biznesowej, jak i wtedy, gdy nasz samochód znajduje się w warsztacie, a my nie mamy opcji skorzystania z pojazdu zastępczego, możemy chcieć wynająć pojazd z wypożyczalni.

Przy podpisywaniu stosownej umowy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, nie tylko na cenę za jednorazowe wynajęcie samochodu - na dobę lub kilka dni.

Przeczytaj również:

Przeczytaj umowę, zanim podpiszesz

Zdecydowana większość wypożyczalni stosuje standardowe umowy ramowe wynajmu pojazdu, ale trzeba sprawdzić, czy wybrana przez nas wypożyczalnia samochodów osobowych nie stosuje w nich żadnych dodatkowych opłat, o których nie było mowy w ofercie. Powinniśmy zatem szukać informacji o tym, czy firma wynajmująca samochód:

  • nalicza dodatkowe koszty za użyczenie dodatkowego wyposażenia, jak np. nawigacja GPS czy fotelik do przewożenia dziecka,
  • wymaga zwrotu samochodu z pełnym bakiem, a jeśli klient o tym zapomni - nalicza dodatkowe koszty operacyjne,
  • nie ma limitu dziennego przejechanych kilometrów, a przy jego wykorzystaniu nalicza dodatkową opłatę,
  • nie wymaga zwrotu pojazdu wyłącznie w miejscu jego wypożyczenia.

Dodatkowym kosztem dla klienta może być kaucja, którą wpłaca się przed wypożyczeniem pojazdu. Są jednak firmy, jak wypożyczalnia samochodów Warszawa bez kaucji, gdzie nie ma konieczności wnoszenia jakiejkolwiek opłaty, nawet zwrotnej, przed skorzystaniem z auta.

Często obciążenie klienta kaucją odbywa się poprzez zamrożenie środków na koncie, a jeśli samochód zwracany jest do wypożyczalni w  takim samym stanie, jak został wydany klientowi, kaucja na ogół jest w stu procentach zwracana.

Ubezpieczenie obowiązkowe

Bez względu na to, czy auto wypożycza nam wypożyczalnia samochodów w stolicy, czy wypożyczalnia samochodów Sopot, zawsze pojazd powinien mieć aktualną polisę OC. Najlepiej, aby miał również polisę Autocasco, chroniącą przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, jak zniszczenie samochodu w wyniku działania nieznanych osób trzecich.  

Jeśli wynajem nie obejmuje ubezpieczenia, warto za nie dodatkowo zapłacić. Unikniemy w ten sposób być może konieczności poniesienia kosztów w przypadku uszkodzenia lub kradzieży samochodu.

Sprawdź stan pojazdu!

Nie trzeba być mechanikiem, aby przy wypożyczaniu samochodu sprawdzić jego ogólny stan. Jeśli to możliwe, powinniśmy zrobić zdjęcia wszystkich widocznych uszkodzeń wynajmowanego pojazdu - wgnieceń, rys, odprysków lakieru itp. Nikt nie zarzuci nam wtedy, że to my zniszczyliśmy wypożyczony samochód podczas okresu wynajmu. Przy podpisywaniu umowy wynajmu można także w obrębie takiego pisma zawrzeć najważniejsze informacje o stanie pojazdu. To najlepszy sposób na to, aby nie narazić się na koniec na dodatkowe obciążenia finansowe.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl