Jak działa ogrzewanie postojowe


Jak działa ogrzewanie postojowe
2019-04-01
Ogrzewanie postojowe to rozwiązanie wszelkich problemów związanych z wykorzystywaniem samochodu podczas zimy. Podnosi nie tylko komfort jazdy, zwłaszcza na wstępnym etapie, ale też ogólne bezpieczeństwo kierowcy.

Zasady działania

Ogrzewanie postojowe nie jest urządzeniem domyślnie montowanym w samochodach. Musimy niestety samodzielnie zadbać o to, aby je nabyć i zainstalować. Ogrzewanie postojowe to urządzenie, które ma generować ciepło wewnątrz samochodu. Działa ono niezależnie od silnika, co pozwala nam ogrzać samochód bez konieczności uruchamiania go. Na ogrzewanie postojowe składa się komplet rur i przewodów odpowiednio sprzężonych z elementami naszego samochodu. Wykorzystywany jest tutaj ten sam płyn, który w samochodzie jest stosowany w układzie chłodzenia. Wszystko zasilane jest mały spalinowym silnikiem, który jest napędzany paliwem pochodzącym bezpośrednio z baku pojazdu. Samo ciepło rozprowadza dmuchawa. Ogrzewanie postojowe najchętniej jest wykorzystywane przez te osoby, które spędzają w samochodzie wiele czasu na oczekiwaniu. Są to choćby taksówkarze czy kierowcy samochodów ciężarowych.

Przeczytaj również:

Zalety ogrzewania postojowego

Największą zaletą tego typu rozwiązania jest oczywiście dostarczenie ciepła do pojazdu, bez konieczności uruchamiania silnika. Jesteśmy tutaj w stanie ogrzać samochód na kilka lub kilkanaście minut przed rozpoczęciem jazdy. Uruchomienie ogrzewania sprawia, że w ciągu dosłownie kilku minut w pojeździe robi się ciepło, a szyby są odmrożone. Istotne jest to, że w nagrzanym wnętrzu, szyby nie parują od wewnątrz i nie zamarzają, co ma wpływ na poprawę widoczności. Ponadto działające na postoju ogrzewanie wstępnie grzeje silnik, dzięki czemu po rozpoczęciu jazdy szybciej osiąga on temperaturę roboczą, a w efekcie zużywa mniej paliwa. Wszystkim zarządzać możemy przez pilota, co znacznie zwiększa komfort użytkowania urządzenia. Komunikacja jest też możliwa przez aplikacje, która pozwala nam na komfort ustawienia wszystkich parametrów ogrzewania. Dodatkowo na podstawie lokalizacji naszego samochodu jesteśmy informowani bezpośrednio o warunkach pogodowych oraz temperaturze, jaka panuję w miejscu, w którym jesteśmy. Ostatecznie jest to urządzenie bardzo proste, co oznacza, że możemy je zainstalować praktycznie w każdym samochodzie, nawet w modelach starszych. To zatem rozwiązanie doskonałe, zwłaszcza dla osób, które nie mają możliwości garażowania swoich pojazdów i są skazani na codzienne odśnieżanie samochodu w miesiącach zimowych.

Należy też wspomnieć, że ogrzewanie postojowe ma swoje wady. Największą z nich jest cena. Choć samo urządzenie jest bardzo proste, to musimy się liczyć z niemałym wydatkiem przy jego montażu i zakupie. Koszt może tu zaczynać się od trzech tysięcy złotych, a niektóre urządzenia tego typu kosztują nawet sześć tysięcy. Sprzęt trzeba też co jakiś czas serwisować, a po pewnym okresie wymienić niektóre części. To oznacza dodatkowe koszty. Należy zatem dokładnie zastanowić się jak dalece ogrzewanie postojowe jest nam potrzebne i ułatwi nam codzienne korzystanie z samochodu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl