Jak dbać o pojazdy w trakcie dłuższego postoju?


Jak dbać o pojazdy w trakcie dłuższego postoju?
2019-07-05
Dłuższy postój pojazdu wymaga jego kompleksowego zabezpieczenia.

Jest on narażony na uszkodzenia - mogą być one spowodowane niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (gradem, nawałnicami, promieniowaniem słonecznym, mrozami), czy też działaniem osób trzecich (przypadkowa stłuczka na parkingu, zarysowanie, wandalizm). Nie zapominajmy również o tym, że brak jazdy może negatywnie wpłynąć na żywotność akumulatora. Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy, że gryzonie polują na opuszczone samochody, które mogą dać im schronienie.

Wybór odpowiedniego miejsca

W pierwszej kolejności należy określić, gdzie będziemy przechowywać nasz pojazd. Oczywistym jest to, że najlepiej pozostawić go w zamykanym garażu. Będzie on tutaj bezpieczny, o ile tylko obiekt jest chroniony przez włamaniem. Mowa tutaj w szczególności o niezawodnych zamkach w drzwiach, czy też ochronie okien. Warto jednak wiedzieć, że tzw. blaszaki negatywnie wpływają na stan samochodu. Działają one zupełnie tak jak szklarnia - oznacza to, że w upalne dni temperatura panująca wewnątrz takiego obiektu może być bardzo wysoka. Intensyfikuje to procesy korozyjne, co sprawia, że nasze auto może ulec przedwczesnemu zniszczeniu. O wiele lepiej jest, gdy podłoże w takim garażu jest wykonane z betonu lub kostki brukowej, która usuwa wilgoć. 

Jeśli nie mamy do dyspozycji garażu, to pamiętajmy, że przykrywanie samochodu plandeką również odpada. Pod jej powierzchnią gromadzi się wilgoć, która nie może zostać odprowadzona. Odpowiada to za powstawianie rdzy. Dobrze jest znaleźć podziemny parking np. w galerii handlowej, hotelu,, czy też innym w obiekcie. Warto także sprawdzić, czy znajduje się tam monitoring.

Przygotowanie pojazdu

Pojazd również musi zostać przygotowany do postoju. Zaleca się umycie samochodu, a także zatankowanie baku to pełna. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się procesów erozyjnych. Należy również pomyśleć o ciśnieniu w oponach - niemożliwym jest jednak to, aby przez kilka tygodni nie straciły one chociażby 0,1 bara. Eksperci zalecają więc konserwację ogumienia za pomocą specjalistycznych preparatów. Ponadto należy upewnić się, że auto nie zostało zaparkowane np. na plamach oleju. 
Warto również pamiętać o akumulatorze, który może rozładować się podczas długotrwałego składowania. W wielu przypadkach wystarczy tydzień, aby samochód po naszym powrocie po prostu nie odpalił. Dobrze zaopatrzyć się w profesjonalną ładowarkę, która utrzymuje w gotowości akumulator podczas składowania - doskonale nada się taka ładowarka https://tatarek.com.pl/zasilacze/ladowarki/t618 . W sposób automatyczny zredukuje ona spadki napięć.
Doświadczeni serwisanci radzą wymienić olej w pojeździe, który nie będzie używany przez długi okres. W innym przypadku może on utracić swoje parametry, a tym samym stać się bezużytecznym. Ruchome elementy powinny zostać pokryte smarem, który ochroni przed korozją. Nie można lekceważyć również gryzoni (myszy, szczurów, kun), które mogą zadomowić się w naszym samochodzie. W wielu przypadkach przegryzają one przewody, co stanowi realne zagrożenie dla użytkowników pojazdu. Właśnie dlatego warto jest zakupić uniwersalny ultradźwiękowy odstraszacz zwierząt -https://tatarek.com.pl/pozostale-produkty/ultradzwiekowe-odstraszacze-zwierzat/odstraszacz-1b-0 , który zmniejszy ryzyko pojawienia się nieproszonych gości. Jest on tani w zakupie, a więc niemal każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl