Jak często wymieniać olej w nowym samochodzie?


Jak często wymieniać olej w nowym samochodzie?
2018-01-31
Jesteś szczęśliwym właścicielem nowego, odebranego prosto z salonu, samochodu? Tyle, ile radości i dumy towarzyszy w tym momencie, jest wręcz trudne do opisania. Zapewne powiedziałeś sobie, że ten pojazd przez najbliższy czas będzie Twoim oczkiem w głowie.

Już masz plan na codzienne utrzymywanie czystości w środku, regularne wizyty na myjni czy parkowanie z bezpiecznych miejscach, aby ktoś przypadkiem nie zrobił nam szkody. Wszystko to jest godne pochwały, ale co ze stroną mechaniczną tego samochodu?

Przeczytaj również:


Dbamy o serce od samego początku

Prawdopodobnie myślisz, jak zdecydowana większość właścicieli nowych, pachnących jeszcze świeżością samochodów. Skoro są prosto z salonu, to przez najbliższe lata nie trzeba się martwić o stronę mechaniczną, przecież nic się nie zepsuje, nic się nie zużyje i po co się stresować?

Może i prawda, jednak trzeba pamiętać, że obecne samochody są nieco inaczej robione od swoich poprzedników. Nie są już tak niezawodne, a części mają szybciej się zużywać. Podobnie jest z silnikiem. Producenci zalecają rzadkie zmienianie olejów w ich wnętrzu z prostych powodów. Pierwszym jest unikanie wysokich kosztów - w końcu nakaz częstego zmieniania może zniechęcać użytkownika do zakupu. Poza tym, lepiej remontować silnik, niż inne części, bo generuje znacznie większe koszty dla ASO, który niekiedy żyje z napraw, a nie sprzedaży samych aut.Nie wierz w zapewnienia i bądź rozsądny

Przy zakupie nowych pojazdów, producenci zalecają pierwszą zamianę oleju nawet po wykonaniu 5 000 km, następnie co 25-30 000 km. Nie jest to rozsądne, ponieważ na dotarciu, silnik się ściera, a więc opiłki metali przedostają się do płynu, który powinien smarować części i tłoki w silniku, a nie je zacierać. Dlatego pierwsza zmiana powinna nastąpić nie później, jak po przekroczeniu 3 000 km. Kolejna po 10 000 km. Następnie zalecana jest wymiana, którą skrócimy nawet o połowę, czyli co 15 000 km. Czy są to duże koszty? Wystarczy sprawdzić ceny olejów samochodowych pod linkiem https://www.petrostar.pl/oleje/oleje-samochodowe, określić ile litrów wchodzi do naszego zbiornika, a także jaki jest koszt robocizny. W dalszym ciągu, będzie zdecydowanie niższy, niż późniejsze wymiany świec, tłoków czy kompletne remonty serca naszego auta. Dlatego nie wierz producentowi, który napisze w instrukcji wszystko, co chcesz, abyś zakupił jego pojazd. O stronę mechaniczną trzeba szczególnie dbać, by długo cieszyć się świetną kondycją swojego wymarzonego auta!

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl