Jak branża automotive korzysta z polipropylenu spienionego?


Jak branża automotive korzysta z polipropylenu spienionego?
2019-06-23
Polipropylen spieniony to jedno z najważniejszych tworzyw branży automotive. Z materiału produkowane są zarówno części zewnętrzne, jak i wewnętrzne do różnych pojazdów. EPP uznawane jest za jedno z najbardziej uniwersalnych tworzyw. Warto dokładniej poznać jego specyfikę.Co wytwarza się z polipropylenu spienionego?

Spieniony polipropylen (EPP) jest jednym z najbardziej uniwersalnych tworzyw sztucznych. W branży motoryzacyjnej produkuje się z niego m.in:
  • elementy amortyzujące wstrząsy i maskownice chłodnicy – tworzywo ma właściwości absorpcyjne, dzięki czemu świetnie amortyzuje wstrząsy. Sprawia to, że nadaje się do produkcji odpornych i bezpiecznych zderzaków samochodowych i maskownic chłodnicy. Tworzywo jest także lekkie, więc nie tylko zabezpiecza auto, ale przy tym i nie zwiększa jego masy;
  • elementy kokpitu, maty drzwiowe, komponenty podłogowe, elementy przedziału bagażowego – polipropylen spieniony stosowany w elementach kokpitu podnosi bezpieczeństwo podróżujących, gdyż w razie wypadku skutecznie odpiera uderzenie. Wymienione komponenty wykonane z polipropylenu chronią pasażerów przed urazami, gdyż wchłaniają również energię uderzeń bocznych. Co więcej, obecność komponentów podłogowych z EPP sprawia, że auto spala mniejszą ilość paliwa. 

To najważniejsze elementy produkowane z omawianego tworzywo, choć ilość pomysłów na zastosowanie EPP zwiększa się z roku na rok.

Przeczytaj również:


Jakie są najważniejsze cechy polipropylenu spienionego?

Branża motoryzacyjna ceni omawiane tworzywo za jego wyjątkowe parametry wytrzymałości. Podzespoły wykonane z EPP po uderzeniu wracają do kształtu początkowego, więc po zderzeniu nie zachodzi konieczność wymiany danego elementu. Ponadto materiał cechuje niska absorpcja wody i niska przewodność termiczna. Komponenty z EPP wytrzymują kompresję i wysokie temperatury. Niestraszne są im także zabrudzenie np. olejem i rozpuszczalnikiem. Częściami wykonanymi z EPP są często zderzaki, które muszą być odporne na czynniki środowiskowe. Polipropylenu spienionego nie zniszczą także promienie UV.

W przemyśle motoryzacyjnym wciąż poszukuje się tanich i jednocześnie ekologicznych sposobów produkcji różnych podzespołów. Skład chemiczny EPP sprawia, że materiał nie tylko jest wszechstronny, ale i nie emituje szkodliwych substancji. Co więcej, podlega również recyklingowi, więc można go używać wielokrotnie. Z polipropylenu spienionego korzystają jednak różne firmy. Standardowo występuje w białym lub czarnym kolorze, lecz możliwa jest także produkcja podzespołów w innych kolorach. Cecha ta sprawia, że EPP może także uwydatniać design danego elementu.

Nadesłał:

InfoMoto
http://infomoto.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl