Inspekcja dźwigu – co się z nią wiąże?


Inspekcja dźwigu – co się z nią wiąże?
2018-06-11
Żuraw jest delikatnym i złożonym urządzeniem, często składającym się z kilku różnych części. Istnieje duża szansa, że będzie poddawany dużym obciążeniom i naciskom podczas swojej pracy, co naturalnie może powodować jego intensywną eksploatację w czasie użytkowania

Żuraw jest delikatnym i złożonym urządzeniem, często składającym się z kilku różnych części. Istnieje duża szansa, że będzie poddawany dużym obciążeniom i naciskom podczas swojej pracy, co naturalnie może powodować jego intensywną eksploatację w czasie użytkowania. Z tego powodu bezwzględnie konieczne jest regularne przeprowadzanie inspekcji dźwigu, aby nie tylko zapewnić płynną pracę, ale także zagwarantować bezpieczeństwo wszystkich pracujących z nim osób. Więcej informacji na temat inspekcji dźwigu znajdziesz poniżej.

Przeczytaj również:

Dlaczego potrzebny jest przegląd dźwigu?

Istnieją cztery kluczowe powody, dla których musisz mieć sprawdzony dźwig (w tym dźwig hds):

BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo wszystkich osób biorących udział w operacji podnoszenia musi być zawsze priorytetem. Regularne inspekcje pomagają ci to zagwarantować.

PRAWO

Więcej na temat regulacji prawnych dotyczących pracy żurawi przeczytasz w Rozporządzeniu Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 20 marca 1954 w sprawie bhp przy obsłudze żurawi. Z początkiem września 2017 do konsultacji i opiniowania trafił projekt nowego rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów, jako, że stare regulacje są już nieco nieaktualne.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Jeśli zastosowałeś się do wszystkich odpowiednich przepisów i wytycznych, pomożesz zmniejszyć odpowiedzialność w przypadku wszelkich niepożądanych wypadków.

NIEZAWODNOŚĆ TWOJEGO SPRZĘTU

Sprawdzając sprzęt, pomożesz przedłużyć jego żywotność, a także jego wydajność i produktywność.

Jak regularnie należy przeprowadzać inspekcję dźwigu? Istnieją dwa rodzaje kontroli, o których należy pamiętać:

REGULARNE INSPEKCJE

Powinny one być przeprowadzane regularnie, w odstępach dziennych do miesięcznych, przez członka zespołu. Zaleca się, aby były one przeprowadzane przed jakąkolwiek operacją związaną ze sprzętem podnoszącym.

Osoba przeprowadzająca kontrolę dźwigu musi wiedzieć:

- Co musi sprawdzić i na co zwrócić szczególną uwagę
- Co zrobić, gdy znajdzie problem

PROFESJONALNE INSPEKCJE

Są one przeprowadzane w dłuższych odstępach między, co miesiąc, a co rok, ale nie dłużej niż w odstępie 12 miesięcy. W tym celu ważne jest, aby skorzystać z pomocy ekspertów, którzy mogą przeprowadzić dokładną i profesjonalną inspekcję, a następnie wystawić ci certyfikat, który potwierdza przydatność do dalszego użytkowania żurawia. Inspektorzy ci muszą mieć pełne kwalifikacje i powinni odbyć wszystkie niezbędne i wymagane szkolenia.

Co powinieneś kontrolować?

Ważne jest, aby cały żuraw – na przykład dźwig hds był kontrolowany zarówno wizualnie, jak i operacyjnie. Dotyczy to również wszystkich narzędzi, które są używane z dźwigiem, takich jak podnośniki. Konieczne może być przeprowadzenie dokładniejszej kontroli niektórych urządzeń, na przykład liny stalowej, w których może być problem wewnętrzny, który nie jest widoczny.

Potrzebujesz pomocy ekspertów?

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej inspekcji dźwigu, instalacji, obsługi lub naprawy, lub chcesz kupić nowy sprzęt, dźwig hds, przyczepę ciężarową lub podłodziową albo hakowiec, skontaktuj się z firmą King ze Słupska. Odwiedź stronę www.i-king.pl aby poznać szczegóły oferty.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl