Firmy leasingujące auta walczą o klienta premium
Sprzedawców aut premium czeka gorący grudzień. Zmiany w przepisach o PIT i CIT oznaczają, że leasing takich pojazdów stanie się od stycznia znacznie droższy.
Dealerzy samochodowi,
a przede wszystkim firmy leasingowe, muszą zatem działać jeszcze aktywniej niż zwykle,
by przed końcem roku przekonać klientów do swojej oferty.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Opłacalność leasingu samochodów premium już niebawem znacząco spadnie. Zmiany w przepisach podatkowych sprawiają, że od 1 stycznia przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów maksymalnie 150 000 zł z tytułu kosztów leasingu, dzierżawy lub wynajmu pojazdów.
W przypadku samochodów elektrycznych limit wyniesie 225 000 zł.
Dla kupujących i sprzedawców to ostatnia chwila, by zrealizować transakcje na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że do umów leasingowych zawartych jeszcze w tym roku, znajdą zastosowanie obecnie obowiązujące przepisy, które wspomnianego limitu nie przewidują.
Szybkie promocje
W obliczu wprowadzanych zmian branża sięga po różne formy wsparcia sprzedaży. Skutecznym wabikiem pozostają niezmiennie gratisy dołączane do nowego modelu samochodu – od dywaników podłogowych czy opcji dodatkowego wyposażenia, przez opony zimowe po ubezpieczenie auta. W cenę pojazdu bywa wliczana ochrona pogwarancyjna czy pakiet przeglądów. Ponadto, niektórzy poducenci wyjątkowo wcześnie rozpoczęli wyprzedaż rocznika 2018. Przykładem jest Volkswagen, gdzie popularne SUV-y tej marki, jak Touareg czy Tiguan, można kupić w znacznie niższej cenie już od początku października.
Leasingodawcy i ich sprawdzone sposoby na wsparcie sprzedaży
Z kolei leasingodawcy kuszą niskim kosztem całkowitym leasingu czy wynajmu długoterminowego, nawet na poziomie 101% wartości pojazdu. Zwykle elementem takiej oferty jest ubezpieczenie typu GAP i ubezpieczenie leasingobiorcy. Co ważne, firmy leasingowe coraz cześciej w swoich działaniach krótkotermionwych wspierających sprzedaż wykorzystują Karty i Kupony Premiowe, które są sprawdzoną i efektywną formą nagradzania. W przypadku projektów długoterminowych chętnie wdrażają programy i akcje lojalnościowe. Motywują w ten sposób sprzedawców, by ci jeszcze skuteczniej przekonywali do leasingu w ostatnim miesiącu obowiązywania starych przepisów. Przykładem rozwiązania wykorzystywanego przez branżę motoryzacyjną do budowania lojalności wśród partnerów biznesowych, w tym przypadków na linii firma leasingowa i salon samochodowy, są produkty i rozwiązania oferowane przez Sodexo Benefits and Rewards Services.
Zarówno Karty i Kupony Premiowe cieszą się dużym zainteresowaniem w branży automotive, gdyż można je szybko wdrożyć i rozdysponować wśród partnerów biznesowych. Pozwalają działać szybko i efektywnie, a jednocześnie są jedną z najbardziej pożądanych form nagród czy gratyfikacji, ponieważ dają pełną swobodę wyboru nagrody obdarowanemu. Ten rodzaj premii pozwala skutecznie podnieść motywację parterów, przy minimalnym zaangażowaniu ze strony firmy leasingowej, co może okazać się kluczowe w kontekście zmiany przepisów – powiedział Sebastian Lachowski, Dyrektor Sprzedaży w Sodexo Benefits and Rewards Services. – Z kolei w ramach organizowanych programów lojalnościowych ich uczestnicy, w zamian za osiąganie celów sprzedażowych, mogą wybierać spośród 2 tysięcy dostępnych nagród, takich jak np. e-vouchery czy nagrody rzeczowe. Szersza perspektywa i większe możliwości wyboru finalnej nagrody mają duże znaczenie przy projektach długookresowych.
W odpowiedzi na zmiany w prawie Związek Dealerów Samochodów w Polsce przygotował poradniki poświęcone nowym zasadom leasingu. A zapytań od klientów nie brakuje – spływają nie tylko od firm, które odłożyły zakupy na koniec roku, ale także od tych, które planowały leasing droższych aut na przyszły rok.
Drugi zryw
Firmy leasingujące auta i dealerzy samochodowi niejednokrotnie pokazali, że potrafią się motywować. W związku z wrześniową zmianą przepisów o normach zużycia paliwa i emisji spalin, w sierpniu wywindowali sprzedaż na takie poziomy, że kolejny miesiąc był pierwszym, w którym nastąpił spadek sprzedaży – po 41 miesiącach ciągłych wzrostów. Teraz, uzbrojeni w promocje i programy lojalnościowe, będą walczyć o jak największą sprzedaż aut premium w końcówce roku. Czy stać ich na jeszcze jeden tak duży zryw? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w styczniu.