Czym się kierować przy wyborze opon zimowych?


Czym się kierować przy wyborze opon zimowych?
2021-09-23
Przy temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza zaleca się wymianę opon letnich na zimowe. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy warto stawiać na modele wysokie jakości. Co więc brać pod uwagę przy ich zakupie, jakie czynniki warunkują ich poprawne użytkowanie? Podpowiadamy.


Czy już czas wymienić opony zimowe na nowe?

Zwróć uwagę na głębokość bieżnika — to podstawa. Minimalna głębokość profilu 1,6 milimetra jest prawnie regulowana przez przepisy ruchu drogowego. Jednak specjaliści zalecają minimalną głębokość 4 milimetrów. Dzięki mniejszej głębokości bieżnika Twoje opony mogą stracić optymalną przyczepność na drodze. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń opony, takich jak pęknięcia, obszary porowate lub opony zużyte z jednej strony, oponę należy wymienić. Ponadto zachowanie podczas jazdy i ciśnienie w oponach mają wpływ na trwałość opony. Ważną rolę odgrywa również wiek opon, opony zimowe należy wymieniać najpóźniej po sześciu latach. Powodem tego jest to, że gumowa powłoka z czasem staje się zbyt twarda. Kupując nową oponę, zwróć uwagę na datę produkcji.Jak dopasować opony zimowe do swojego samochodu?

Dobierz odpowiednią szerokość opony. Jest ona mierzona w mm od krawędzi ściany zewnętrznej do krawędzi ściany wewnętrznej. Ważny jest też procentowy stosunek wysokości ściany bocznej do szerokości opony. Im niższy ten stosunek, tym mniejsza wysokość boku. Z jednej strony oznacza to lepsze pokonywanie zakrętów, ale z drugiej oznacza mniejszy komfort jazdy ze względu na większe opory toczenia. Wybierz typ opony. W przypadku większości opon R oznacza „opona radialna” lub D oznacza „konstrukcję po przekątnej”. Średnica obręczy — ta liczba wskazuje wymaganą średnicę felgi w calach. Na przykład szukasz opony o szerokości opony 185 mm, stosunku wysokości do szerokości w procentach =65, opony radykalna o średnicy felgi 15 cali, sprawdź tutaj: https://noweopony.pl/opony/185/65/r15.Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Indeks obciążenia — to oznaczenie wskazuje nośność opony przy optymalnym ciśnieniu w oponie. Na przykład liczba 97 oznacza 730 kg.

Symbol prędkości — wskazuje maksymalną bezpieczną prędkość, przy której opona jest dopuszczona do przenoszenia ładunku w określonych warunkach. Klasy prędkości wahają się od A (najniższa) do Y (najwyższa), z jednym wyjątkiem: H jest pomiędzy U i V. Maksymalną prędkość dla Twojej opony można znaleźć w tabeli indeksu prędkości. Nie zaleca się przekraczania dozwolonej przez prawo prędkości maksymalnej.

 

Źródło fotografii: www.freepik.com


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl