Czy wynajem auta na minuty się opłaca?


Czy wynajem auta na minuty się opłaca?
2019-11-01
Ideą car sharingu, czyli usługi znakomicie wpisującej się w ekonomię współdzielenia, jest wypożyczanie krótkoterminowo aut należących do jednej sieci.

W ten sposób działa między innymi Panek Car Sharing, który pozwala wynająć samochód na minuty – np. w Gdańsku czy w Gdyni. Zasięgiem obejmuje także Sopot. Czy jednak taki wynajem będzie opłacalny?

Wynajem auta zamiast kupowania go na własność

Będąc właścicielem samochodu, ponosi się wiele różnych kosztów. Przede wszystkim dotyczą one eksploatacji pojazdu, a więc kosztów tankowania paliwa, uzupełniania płynów w silniku czy wymiany zużytych części i podzespołów. Użytkownik musi obowiązkowo ubezpieczyć swój samochód w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – polisy OC. Płaci za parkingi w centrum, w ramach płatnej strefy, a także musi ponosić koszty rejestracji pojazdu przy jego zakupie. Zasadniczo więc jest to wiele różnych kosztów, które po zsumowaniu mogą dać bardzo wysoką kwotę obciążającą budżet domowy posiadacza.

Pod tym względem koszty wynajmu auta na minuty są o wiele niższe. Płaci się tylko za czas wynajęcia lub za przejechane kilometry. Nie trzeba przejmować się tankowaniem, okresowymi przeglądami technicznymi, naprawami pojazdu, a nawet wykupowaniem biletów parkingowych przy parkowaniu w centrum. To wszystko opłaca operator samochodów, np. firma Panek CS, która oferuje auta na minuty – Gdańsk, Gdynia i inne miasta w Polsce znajdują się już w sieci obsługiwanej przez tę markę.

Dla kogo się to opłaca?

Nie wszyscy potrzebują na co dzień samochodu do dojazdów do pracy, na uczelnię czy po to, aby zawozić dzieci do szkoły lub do przedszkola. Czasem jednak jesteśmy w centrum i szybko musimy dostać się na drugi kraniec miasta. Nie mamy pod ręką własnego samochodu, taksówka może być zbyt drogą opcją, zwłaszcza przy konieczności np. godzinnego postoju, a komunikacja miejska pozostawia wiele do życzenia. Wtedy auto na minuty, np. w Gdyni, może pozwolić nam na szybkie znalezienie się tam, gdzie chcemy i zwrócenie auta w dowolnym, wyznaczonym do tego miejscu. Płacimy tylko za czas korzystania z samochodu albo za przejechany dystans.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl