Czy przy braku opon zimowych możemy nie dostać odszkodowania?


Czy przy braku opon zimowych możemy nie dostać odszkodowania?
2018-12-16
Chociaż wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa i nie dostaniemy za to mandatu, to ubezpieczyciel przy ewentualnym wypadku może zmniejszyć nam kwotę odszkodowania z AC.

W których krajach UE zmiana opon jest obowiązkowa?

W krajach UE takich jak: Szwecja, Austria, Niemcy, Czechy, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Norwegia, Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa. W zależności od kraju opony należy zmienić w okresie 15 października – 1 grudnia. W Polsce już od dłuższego czasu toczą się dyskusje na ten temat, jednak nic nie wskazuje, że w najbliższej przyszłości będzie to obowiązek każdego kierowcy. Obecnie to kierowcy decydują, do kiedy będą jeździć na letnich oponach.

Przeczytaj również:

Co z wypłatą odszkodowania w przy przypadku kolizji?

Jeśli w ogólnych warunkach umowy autocasco nie ma konkretnego punktu mówiącego o niedostosowaniu opon do panujących warunków, to wcale nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku wymiany opon. Najczęściej w umowach istnieje zapis mówiący o rażącym niedbalstwie kierowcy. Tak też właśnie ubezpieczyciele traktują nieposiadanie odpowiednich opon w razie wypadku – jako niedbalstwo. Efektem może być wypłata niższego odszkodowanie. Dlatego zawsze ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy.

Co z assistance?

W przypadku assistance sytuacja wygląda inaczej. Bez względu czy posiadaliśmy odpowiednie opony gdy doszło do kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel musi zaoferować nam pomoc. Nawet gdy brak ogumienia był bezpośrednią przyczyną uszkodzenia pojazdu. To samo dotyczy polisy OC. Ubezpieczyciel nie może odmówić nam odszkodowania.

Podsumowanie.

Pamiętajmy, aby nie czekać ze zmianą opon do ostatniej chwili. Przy opadach śniegu i minusowych temperaturach jazda na oponach letnich może być bardzo niebezpieczna i może przysporzyć nam niepotrzebnego stresu i straty finansowe.

Artykuł przygotowany przez firmyodszkodowawcze.pl

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl